Mennan Kalesi


DSC05264
Mennan Kalesi : Mennan sığınılan sığınılacak yer anlamındadır. Mennan kalesi bu tarife uyabilecek en doğru yerdedir. Kale Ermenek Mut, Gülnar yolu üzerinde Ermenek ve Erik çaylarının birleştiği yere yakın olan bir dağın üzerine kurulu tabi bir kaledir. Alınması bir hayli zor savunulması kolay bir kale, olarak tarihteki yerini hakederek almış olan Mennan top menzili dışında olma özelliği ile birçok kavme ve orduya sığınaklık ve barınaklık yapmıştır.
  DSC05294
Mennan Kalesi Hititler , Lidyalılar, Asurlar ve Persler zamanını görmüş daha sonra Selevkos, Roma , izans ve Araplar en sonra da Selçuklu Karamanoğulları ve Osmanlı devirlerini yaşamıştır. Haçlı seferlerinin üçüncüsünde harçlılar Mennana sığınarak Selçuklu akınlarından kurtulmaya çalışmışlardır. Karamanoğulları Kaleyi tamir etmişlerdir. Kalede halen depolar sarnışlar ve bina kalıntıları bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Devrinde Karamanoğulları Pir Ahmed Bey, Osmanlılarla yaptığı savaşı kaybederek Mennan Kalesine sığınmış ancak onu adım adım takip eden Osmanlı sadrazamı Gedik Ahmed Paşa, Mennan kalesi önlerine toplar getirterek kaleyi yerle bir ettirmiştir. Mennan kalesi, bugün bile heybetinden bir şey kaybetmemiş halde o eski asırları arar gibidir. Issızlığını tarihine taşlarına ve yıkık surlarının şahit olduğu hazin bekleyişini sürdürerek kimbilir daha ne kadar sürdürecek Mennan Kalesi.
unnamed (9)
Karaman Ermenek ilçesinden Ilısu Avurga Köy yol ayrımına gelmeden 10 km dedir.  Daha kolay bir tarifle Ermenek ilçesine 18 km uzaklıkta baraj kretini geçer geçmez Sola kazancı yoluna girilip 10 km yol alınarak kale levhasını gördüğünüz noktada 5 kilometre orman içinden dik bir tırmanışla 1 saatte ulaşırsınız.  Tüm zahmete değecek muhteşem Torosların sakladığı kale tarihe meydan okuyor.

ermenekfotoanasayfa3.jpg
Kaynak : ermenek.bel.tr

 

Hazır Ermeneğe kadar gelmişken Narlısuda çay içmeden, Meraspoli mağarasını, GökçesekiyiZeyve‘yi, Tol Medreseyi, Ulu Camiyi, Tarihi Evleri, Firan Kalesini, Köristanı görmeden, baraj gölünde yat sefası yapmadan, Ermenek helvasının tadına bakmadan dönmeyiniz.