Yerköprü Şelalesi Hadim

 

Aladağ bölgesinde olup tamamen doğal bir oluşumdur. Alüvyon üzerine traverten çökelmesi ve daha sonra alttaki alüvyonun eriyerek bir köprü şeklini alması ve Göksu kollarından gelen suyun bu köprünün altından akması sonucu bu adı almaktadır. Başka kaynaktan çıkan su köprünün çıkış noktasında belli bir yükseklikten aşağı düşerek görülmeye değer bir şelale oluşturmakta ve bu noktada dere yatağından gelen su ile birleşmektedir.(1)

images (7)

Yerköprü olarak adlandırılan mevkide, Göksu nehri, 500 m uzunluğunda bir mağaranın içinden geçmektedir. Mağaranın oluşumu oldukça ilginçtir. Göksu vadisinin yan yamaçlarından birinde meydana gelen heyelan sonucu vadi tıkanmış ve doğal bir baraj oluşmuştur. Daha sonra vadinin sağ yamacından çıkan karstik Karasu kaynağı, bu heyelan kütlesinin üzerine yayılarak traverten bir kabuk oluşturmuştur. Göksu nehri zamanla bu doğal barajın altından bir tünel açmış ve bugünkü Yerköprü mağarasını meydana getirmiştir. Karasu karstik kaynağı ise, mağaranın hem girişinde hem de çıkışında, traverten platodan Göksu nehri yatağına 20 m yükseklikten düşüş yapan şelalele

DSC08219

YERKÖPRÜ ŞELALESİNE ULAŞIM

Ülkemizin ender güzellikte doğal alanlarından biri olan Yerköprü Şelalesi’ne ulaşabilmek için önce Konya’ya gelmek gerekmektedir. Ankara – Konya arası 272 km olup araba ile 3 saat kadar sürmektedir. Konya’dan itibaren izlenebilecek iki seçenek vardır.

1.YOL

Konya – Hadim asfalt yolunu takiben, Konya çıkışından 121 km sonra Hadim’e 10 km kala soldan Aladağ köyü yolu ayrılmaktadır. ( yol ayrımında tabela var ) Ayrımdan itibaren yol, toprak zeminli ve düzgündür. Bu yoldan 29 km kadar ilerlendikten sonra sağda Bademli yol ayrımına gelinmektedir. ( yol ayrımında tabela var ) Bademli yoluna dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü’ye ulaşılmaktadır. Konya’ya olan toplam uzaklık bu yoldan 150 km dir.

2.YOL

Konya – Karaman asfalt yolunu takiben Konya çıkışından 60 km sonra sağdan Karasınır köyü yolu ayrılmaktadır. Bu ayrımdan girilip 11 km kadar ilerlendikten sonra Karasınır köyüne gelinir. Köye kadar olan yol asfalttır. Yolun bundan sonraki bölümü toprak olup düzgün zeminlidir. Karasınır köyünden, 21 km sonra Kayaağzı köyüne, buradan 10 km sonra da Habiler köyüne gelinir. Habiler köyünden sonra yol ikiye ayrılmaktadır. Yollardan biri Karaman tarafına, diğeri ise Hadim tarafına gitmektedir. Hadim tarafına giden yola girildikten 14 km sonra, soldan Bademli köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü’ye ulaşılır.

Bu yolun Konya’ya olan toplam uzaklığı 116 km dir. 46 km.si toprak yoldur. Konya’dan özel araçla 2.5 saatte ulaşılabilmektedir.

  1. YOL

Karaman Pınarbaşı Elmasun yolundan Karaman a 66 km mesafededir.

Yerköprü Şelalesi

goksu_selale_1

Konya’dan Karaman yönünde ovada uzanan ip gibi düz ve geniş yoldan, Hadim tabelasına kadar geliyorsunuz. Hadim’e gelmeden Aladağ’a doğru 29 km devam ederek çevreye uyumlu toprak renkli evleriyle göze batan Yağcılar’dan 7 km sonra, Bademli’ye ve Şelale’ye ulaşılıyor.

Araçtan inip çok kısa bir yürüyüşle su sesinin geldiği tarafa yönelince, kendinizi mağaralar, kireçtaşı havuzlar, yosunlu travertenler, çeşitli oluşumlar ve yöreye özgü bitkiler arasında buluyorsunuz. 20 metre yükseklikten koparcasına akan Şelale, bazen yer altından bazen de yer üstünden Akdeniz’e ulaşma uğruna, yoluna devam ediyor. Göksu nehri şaşırtıcı travertenlerin oluşumundaki etkisiyle izleyenlerde hayranlık uyandırıyor. Şelale çevresinde hem fotoğraf çekip, hem de değişik açılar bulmak gibi bir hevesiniz varsa, kayaların ıslak ve yosunlu, kaygan kısımlarına ve bastığınız yerlere özel bir dikkat gerekiyor.

DSC08266
Kurt başlı traverten

Coşarak dökülen azgın suların, etrafa dağıttığı su zerrecikleri ve oluşan hırçın akıntıların çıkardığı uğultulu ses, kısa sürede üzerinizdeki tüm yorgunluğun ve birikimlerin kaybolmasına neden oluyor. Kükreyen su sesine karışan mutlu kuşların korosu eşliğinde piknik ve kamp yapabileceğiniz mekanda, mevsime göre değişen ışık efektleriyle farklı renkleri keşfedebilir, gökkuşağını görebilir ve ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz. Yağışların neden olduğu toprak rengi su ise yazın daha bir maviliğe bürünüp netlik kazanıyor.(3)

Bölgede market ve tesis bulunmamaktadır.  Şelale den göksu akışı boyunca 1 kilometre ilerlerseniz bir balık tesisi zaman zaman hizmet veriyor.  Sezonunda çevre köylerden gelmiş seyyar satıcılar ve yoresel ürünlerini selaleye inmeden bulabilirsiniz.

Kaynak:

1-Vikipidia

2-Ankara Mağara araştırma ve koruma derneği(Gezi raporu)

3-Bizim Konya.com

Doğa rehberi Fedai

Doğal değilseniz doganizda kalın

unnamed (10)
Fotoğraf : Ufuk İşleker

One Comment

Yorumlar kapalı.