Biraz Safran Hakkında Konuşalım

Safran (Crocus sativus), süsengiller(Iridaceae) familyasından, sonbaharda çiçekaçan, 20–30 cm boyunda, çiğdem (Crocus)cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat. Bitkininyaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Çiçeği ve tepecikleri bitkiye bağlayan yaprak sapı da dâhil olmak üzere erkek organları kurutularak özellikle gıdaboyası ve tat verici olarak kullanılan safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya veİran‘da yetiştirilir. Türkiye’de ise safranSafranbolu’da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı, (bir gramı 5 ile 6 € arası),[1][2] olan safranın anavatanıGüneybatı Asya’dır.[2][3] Yetiştiriciliğine ilk olarak Yunanistan civarında başlanmıştır.[4]Yarım kilogram safran 80.000 çiçekten çıkarılabilir. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar.

FB_IMG_1467237870418

Safran baharatının keskin bir tadı veiyodoform ya da saman benzeri bir kokusu vardır. Bunların sebebi, bileşiminde bulunanpikrokrosin ve safranal kimyasallarıdır.[5][6]Aynı zamanda içine konduğu yemeklere altın gibi sarı bir renk katan, krosin adı verilenkarotenoit bir boya maddesi de içerir. Bu özellikler safranı dünya çapında çok aranan bir baharat yapar. Ayrıca tıpta da kullanılır.

Safran kelimesi Arapça sarı renk anlamına gelen asfar (أَصْفَر) kelimesinden türetilen ve Arapçada safran baharatı anlamına gelenza’feran (زَعْفَرَان ) kelimesinden kaynaklanarak[6]Latinceye safranum, İtalyancaya zafferano veİspanyolcaya azafrán olarak geçmiştir. Daha sonra Fransızcaya safran ve oradan daİngilizceye saffron olarak aktarılmıştır.[7]

Kaynak : Wikipedia