Karaman Taş Bina Şehir Tanıtım

images (15)

Karaman’a ziyarete ve gezmeye gelmişseniz ilk ugrayacaginiz yer simdilerde Karaman tanıtım merkezi olarak kulllanilan Anadolunun ilk belediye binası örneklerinin temsilcilerinden Taş Bina olmalıdır. Değerli bilgilerle dönüş yapacağınızdan eminiz.

Karaman şehir tarihinde önemli bir yeri olan Taş Bina’nın kısaca tarihçesi ise şöyle;

“Taş Binanın kitabesinde yer alan bilgilere göre binanın müteahhidi Boynukalınzadelerden Hacı Ali Ağa, mimarı ise Molla Usta isminde bir zât’tır.

  1. yüzyılın başlarında, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde inşa edilen bina, eski resimlerine bakıldığı zaman, özellikle pencerelerinde kepenklerin bulunması, buranın bir devlet dairesi olarak kullanıldığının en önemli göstergesi. Çünkü o dönemlerde vatandaşlar evlerinin pencerelerine kepenk yaptırmaya gerek duymazdı.

Binada Kaymakamlık, Çiftçi Bankası, Maliye ve İcra Daireleri gibi devlet kurumları vardı. Şimdilerde Kuğulu Park’ın olduğu yerde eskiden bulunan Vilayet Binası yapıldıktan sonra bu devlet daireleri oraya taşındı. Boşalan Taş Bina’yı, dönemin Belediye Başkanı Kemal Kaynaş belediye hizmet binası olarak kullanmaya başladı.

images (16).jpg

Daha sonra 70’li yılların ortalarında, Taş Bina’nın karşısına yeni bir belediye binası yapılınca Taş Bina boşaltıldı ve kaderine terk edildi. Yaklaşık 10-12 yıl boş kalan bina, 80’li yıllarda çeşitli meslek gruplarından esnaflara ve kutuphane olarak tahsis edildi. Üst ve alt katlar kırtasiye dükkânları, muayenehaneler, yazıhaneler olarak kullanıldı. Bugün Karaman şehir tanıtım yeri olarak kullanılan Anadolu’da yapılmış ilk belediye binası mutlak görülmesi gereken yerlerden biridir.

One Comment

Yorumlar kapalı.