KENEDE NEYMİŞ?

Şehirde yaşayan bizler bir dönem Kırım-Kongo virüsü ile popüler olan kenelerden o zamana kadar pek haberdar değildik. Kene kırsal bölgelerde yaşayanlar ise konu oldukça sıradandır. Özellikle ilkbaharda yaygın olarak rastlanan keneler çimlerde, ağaçlarda, çalı ve yapraklarda yaşarlar. Kene malesef bir kan emici olarak hayvanları ve insanları çok severler. Kamp, gezi, yürüyüş ve pikniklerde karşılaşmanız muhtemeldir. Doğada gördüğünüz hayvanlarla yakın temas halinde size geçebilir. Genellikle farkında olmazsınız.

Kene ısırığı zararsızdır. Kenenin kendisi zehirli değildir.  Küçük bir ısırık izi dışında bir belirtisi olmaz. Zararlı dediğimiz keneler daha önce ısırdığı hayvanlardaki virüsleri taşıdıkları için zararlı hale gelirler. Keneler nadiren ciddi rahatsızlıklara ve ölüme sebep olur.

Kene Nedir?

Kan emici bir örümceğimsiler kategorisindedir.  Toplu iğne ucu büyüklüğünden, bezelye büyüklüğüne kadar çeşitleri olan 8 bacaklı bir kan emicidir. Köken olarak örümcekler ile akrabadır.

Kene’den Nasıl Korunulur?

 • Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doğa aktivitelerinin ardından şüphelendiğiniz bir durum olursa kendinizi kontrol ediniz.
 • Doğada hayvanlar ile çok fazla haşır neşir olmanız keneye davetiye çıkarabilir.
 • Açık renkli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Koyu renkli olduğu için açık renk kıyafetler görünmesini kolaylaştırır.
 • Ormanda ve çimenlerde çıplak ayakla gezmeyiniz.
 • Özellikle bahar aylarından bot ve kapalı ayakkabı kullanınız.
 • Doğa aktivitelerinden döndükten sonra kıyafetlerinizi çıkardığınızda direkt çamaşır makinasına atınız. Sıcak suda keneler de dahil olmak üzere böceklerin çoğu ölür.

Kene Isırığı?

Aslında ısırık demek çok doğru olmaz. Keneler derinize yapışır, kafasını derinizden içeri sokar ve orada kalarak beslenir. İşi bitince vücudunuzdan ayrılır. Genelde vücut üzerindeki nemli ve sıcak yerler tercih ederler. Saçlarınızda, koltuk altınızda saklanabilirler. Tek noktandan ısırırlar. Vücudunuzdan yakın bölgede birden fazla ısırık varsa kene değil, örümcek olması ihtimali yüksektir.

 

Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle kene sizi ısırdığında size kenetleneceği için ilk belirti bu olacaktır 🙂Dediğim gibi genelde bir zararları yoktur. Ortalama bir kırsal insanı yılda 10-50 defa keneye maruz kalabilir.

Keneye alerjiniz varsa biraz sıkıntılı bir süreç. Isırdığı yerde acı, yanma, döküntü, şişlik olabilir. Nefes almada zorluk yaşatabilir.

Bazı keneler ise hastalık taşıyabilirler. Isırık durumunda insana geçebilir. Bu durumda rahatsızlık belirtilerinin kendini göstermesi genelde 3-7 gün arasında olur. Bu belirtiler aşağıdakilerin tümü veya bazıları şeklinde olabilir

 • Isırık bölgesinden döküntü
 • Boyun tutulması
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Güçsüzlük
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Ateş ve titreme
 • Lenflerde şişme

Bu belirtiler oluşursa hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekiyor. Mikrobun çeşidine göre farklı ilaç ve tedaviler önerebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi kenenin derinizden çıkarılması ile başlar. Bunu bir uzmanın yapması daha güvenlidir. Deriden çok kolay ayrılmayacakları için yanlış bir haraket yapıp kafasının içerde kalmasını istemezsiniz. Kendiniz yapmak zorunda kalır veya tercih ederseniz (ben öyle yapmıştım), yapmanız gereken nazikçe tutarak deriden dik açı ile dışarı doğru çekmek olacaktır. Büküp, çevirmeye çalışmayın. Çıkardıktan sonra bölgeyi alkol, kolonya, sabun vs.. ile temizleyin. Ayrıca bu çıkarma işlemi için eczanelerde bulabileceğini ürünler de var. İlk yardım çantanızda bulunması iyi olur. Keneyi çıkardıktan sonra her ihtimale karşı saklamanız iyi olur. Bu aşamadan sonra 2-4 günlük süreçte belirtileri oluşacak mı diye takip etmeniz yeterli.

Keneyi kendiniz çıkarmak istemiyorsanız doktora başvurun. Bunun dışında yukarı saydığım belirtiler oluşmadığı sürece kene ısırığı için doktora gitmenize gerek yok. Panik yapmayın, korkmayın. Yalnız belirtiler konusunda tedbiri elden bırakmayın. Birşey olmaz diyerek risk almayın.

2008’de yayınlanan kene reski olan lokasyonlar aşağıdaki şekilde verilmiş. Güncel bir haritaya malesef rastlayamadım. Bu bilgi de bir kenarda dursun.

 

Kenesiz geziler…