Zeyve Pazarı

unnamed (11)
Zeyve

Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğanın içinde sakin bir yolculuk, keyifli bir alışveriş yapmak isteyenler için unutulmayacak kadar güzel bir dinlenme noktası Zeyve Pazarı…

Ermenek’in ilçe merkezine girmeden tabelalar yardımıyla Zeyve Pazarı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Pazarın kurulduğu bölge, yaşlı çınar ağaçlarıyla eski su değirmenleri ve hayatin akışından uzaklaştıran deresiyle güzelleşmiş. Yöre halkı yetiştirdiği sebze ve meyveleri burada pazarlıyorlar pazarlık yapmak serbest . Aynı yerde yöresel el sanatları ürünleri de satılmaktadır. Bu geleneğin tam 600 yıldır devam ettiği söyleniyor.

images (17)

Zeyve Pazarı özellikle bahar ve yazlarında mesire yeri olarak kullanılıyor. Bölgede yaşayan halkın piknik yapıp dinlendiği bir yer. Pazar, İkizçınar Köyü ve Yayla Pazarı Köyü’nü ayıran dere üzerinde bulunuyor. Başka başka köylerden gelerek senlendirdigi ve ekonomik olarakta bütçeleri için alışveriş ortamı oluşturulan bu yer görülmeye ve yaşanmaya değer bir yer. Bölgede hiç te pahalı olmayan bir kaç lokanta ve retorant var. İsterseniz etinizi kasaptan kendiniz alıp mangalinizi yapabilirsiniz, firinda sıcak ekmekte cabası. Son ugradigimda çevre düzenlemesi devam ediyordu. Yapılan düzenleme kapsamında bungolovlarda gelecekte zeyve pazarında göreceklerimizden yerini alacaklar. Her şeye rağmen heybetli çınarları , buz gibi kaynak suları, dokunulmamış haliyle zeyve hep hafızalarımızda canlı kalmaya devam edecek.

600 yıllık bu doğal ve kültürel miras alanını yaşayıp,    Ermenek e uğramışken pekmezli helvasını yemeden Tol medreseyi Meraspoli magarasını Ermenek kalesini Gökçesekiyi Köristan ı görmeden gelmeyiniz.

images (18)