Alahan Manastırı

DSC07783Köklü bir geçmişe sahip olan Alahan Manastırı Mersin’in Mut ilçesinde bulunmaktadır. Karaman Mersin yolunda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Mut’tan kuş uçuşu olarak hesaplandığında 15 kilometre kuzeyinde kalmaktadır. Her mevsim açık olan manastırın yolu düzgün ve asfalttır. Alahan mevkiinde orman yangın söndürme merkezinin dibindeki yoldan yukarıya 2 km lik bir sapakla ayrılır. Orada bulunan tesislerde restoran ve geleneksel yöresel yiyecek çeşitlerini bulmanız mümkündür.
DSC07759
Geçmişten bugüne ayakta kalan Alahan Manastırı, Hristiyanlığın resmi bir din olarak kabul edilmesinden sonra 5. yüzyılda inşa edilmiştir.

DSC07723

Bu manastırın yapılmasına öncülük eden isim ise, manastırda lahdi ve kitabesi olan Tarasis isimli bir rahiptir. Yapım yılı kaynaklara göre değişiklik göstermektedir. Bazı kaynaklar bu manastırın, M.S. 440-442 yıllarında yapıldığını belirtse de; bazı kaynaklarda, M.S. 474 yılından sonra inşa edildiği hakkında bilgi vardır.

DSC07753

Sizi en çok şaşırtacak detay ise; manastırın yıkılmış batı tarafının girişinde, aralarında Cebrail ve Mikail’in de bulunduğu birkaç meleğin tasvirleri olacaktır. Bunun yanı sıra, çeşitli hayvan tasvirlerini ve İsa’nın büstünü de göreceksiniz. Gün Batımı Mutta yeni evlenen çiftlerin düğün fotoğrafı çekimi için akınına uğrayan bu eski mabed fotografcilar için inanılmaz görsel şölen sunacaktır.

DSC07743