Doğa Bilim Bitki ile Geçen Bir Gün

Sevdiğim bir abimden gelen telefonda iki bilim insanının bir proje için yaşadığımız şehre geleceğini bir çok bitki araştırması yapacağını ve özellikle bir mevkide yeni bir türün tespitinin yapılacağını belirtti.

20160629_154130[1]
Araştırma Yollarında
Bu yeni türün kayalık bölgelerde ulaşılmaz sarp kayalıklarda yaşaması türün tespiti için zorluk arz ediyordu. Yörede yaşayanlarca özellikle kanser hastaları için toplanıp tüketilmesi ve başka yerlere gönderilmesi dikkat çekiciydi.

20160629_145236[1]
Bitki için inilen 70 metrelik kayalık
Bizden talep edilense bu zor ulaşılmaz yerden bilimin hizmeti için bu bitki den örnek alınmalıydı. Yöre halkı eski zamanlardan bugüne tükettiği ve kansere çözüm olduğunu duyanların fazlalığı türün yaygınlığını oldukça azaltmış olmalı ki bitki kaçabileceği kadar sarp yerlerde kendini saklamıştı.

20160629_170153[1]
Civanperçemi
Bu kısa kaçma latifesini geçip randevulaştığımız gün iki profesör hocamız değerli abimiz ve eşimle yollara koyulduk. Gittik tespit edilen yere istasyon kurduk indik ve gerekli numuneyi aldık. Umarız gelecekte insanlığa faydalı bir işe imza atılır. bilimin önünde akan sular durur. O gün güzel tecrübelerle geri döndük bol bol bitkilendik, bilgilendik.

Mülk Suresi 15. ayet;
“Yeryüzünü size boyun eğdiren O’dur. Şu halde yerin omuzlarında (üzerinde) dolaşın ve Allah’ın rızkından yeyin. Dönüş ancak O’nadır”

Yeryüzünün omuzlarında dolaşarak nasibimizi arıyoruz. Toroslarda uçurumlarda bitkileri tespit etmek hiç de kolay değil.

Not: Fotograflara alınan bitkiyi eklemedim. Tıbbi açıdan testlerden yasal işlemlerden geçmemiş ciddi sonuçları duyurulmamis her bitki ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Şifa bulacağım derken sagliginizdan olmayın. Sağlıklı günler sizinle olsun