Karadağ Başdağ Kalesi Roma Havuzu

Karadağ’ın Kılbasan Kasabası yönündeki yükseltisi olan Baş Dağ üzerinde kale, askeri yapılar ve bir havuz bulunmaktadır. Baş Dağın kuzey tepesi üzerinde yer alan kalenin burçları yuvarlak ve sekizgen planlıdır. Kale içerisinde askerlerin konaklama yerleri olduğu sanılan bazı yapıların izleri bulunmaktadır.117641,basdag-kalesipng

Ayrıca Baş Dağın iki zirvesi arasındaki düzlükte bazı askeri yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Baş Dağ yapıları Roma Devrinde ve Bizans Devrinde kullanılmıştır.
Kaynak:http://www.karamankulturturizm.gov.tr/
Karaman merkeze 17 km mesafede bulunan Kılbasan’daki kum ocakları mevkiinden dağa ulaşım mevcuttur. Başdağ zirvesine çıkan toprak yol istikametinde meşe ormanının içinden orta zorlukta bir tırmanışla Başdağ üzerinde Roma döneminden kalma askeri tesislere ve bugünde kullanılmaya devam eden Roma havuzuna ulaşılır. Arazi araçları ile Başdağ Roma havuzuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1233_kardof-fotograf-3075985269
Ön tarafta Kale Burçları, Altta Roma Havuzu, Arka tarafta Karadağ Zirveleri

2000 yıldır kullanılan bu havuz örneklerinden Anadolu’da nadir bulunanlarındandır. Doğaya ve tarihe saygıyla. volkanik patlamalarla oluşan doğal bir çukurun içinde yer alan alanın üst zirvelerinde askeri tesis olduğu düşünülen Roma kaleleri mevcuttur.
doğal değilseniz doğanızda kalın
doğa rehberi Fedai 05325460730