Karaman Merkezde Gezilecek En Güzel Yerler

M.Ö. 8000’li yıllara dayanan tarihe sahip olan Karaman tarihi eserler ve doğa güzellikleri açısından oldukça zengindir. Konya’ya bağlı bir ilçe iken 15 Haziran 1989 tarihinde il olmuştur. İlin isminin kaynağı, geçmişinde bir dönem başkenti olduğu Karamanoğulları Beyliği’dir. Zengin tarihinin uzantısı olan tarihi eserleri, eşsiz doğasının yansımaları olan turistik yerleri, ulaşımı kolay lokasyonu ve birbirinden lezzetli yemekleri ile Karaman, Anadolu’nun en önemli turizm, sanayi ve kültür merkezlerinden biri durumundadır.

Karaman Hakkında Bilgi ve Karaman Tarihi
Mezolitik dönemden günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karaman, en parlak dönemini Karamanoğulları Beyliği hakimiyetinde olduğu yıllarda yaşamıştır. Uzunca bir süre bu beyliğin başkenti olan il, 1467 yılında Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.
Karaman Gezilecek Yerler
Karaman zengin tarihi nedeniyle birçok önemli yere ve esere sahiptir. Karaman Merkezde Mutlaka gezilmesi ve görülmesi tavsiye edilen yerlerden bazıları şunlardır:

 • Karaman Eski Belediye Binası ( Taş Bina) 
 • Karaman Kalesi
 • Çeşmeli Kilise
 • Hürrem Dayı Evi
 • Tartan Evi
 • Aktekke Camii
 • İmaret Camii
 • Karaman Hamamları
 • Hatuniye Medresesi
 • Karaman Müzesi

Karaman a Nasıl Gidilir

Karaman’a karayolu üzerinden şahsi araçla ya da otobüs firmaları aracılığı ile ulaşım oldukça rahattır. Şehirde havaalanı bulunmadığından havayolu ile direkt ulaşım söz konusu değildir. Ancak, arzu edilirse Konya’ya direkt uçuş ile ulaşıldıktan sonra karayolundan Karaman’a geçilebilir. Konya- Karaman arası yaklaşık olarak 113 Km’dir. İstanbul Karaman arası ise 826 Km’dir. Karaman’a demiryolu ile ulaşım da mümkündür.

Karaman da Ne Yenir
Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Karaman’da tadılması mümkün lezzetlerden bazılarının isimleri şu şekildedir:

 • Mıkla
 • Töğmeken
 • Papara
 • Çoban kavurma
 • Salçalı köfte
 • Saç kavurma
 • Sulu pilav
 • Fırın kebap
 • Lokur
 • Calla
 •  Arapaşı çorbası, vb
 • Batırık
 • Tirit

şimdi adım adım Karaman’ı gezelim görelim sizin için seçtiklerimiz, 

1.KARAMAN ESKİ BELEDİYE BİNASI ( KARAMAN TANITIM MERKEZİ)

Karaman’a ziyarete ve gezmeye gelmişseniz ilk uğrayacağınız yer şimdilerde Karaman tanıtım merkezi olarak kullanılan Anadolu’nun ilk belediye binası örneklerinin temsilcilerinden Taş Bina olmalıdır. Değerli bilgilerle dönüş yapacağınızdan eminiz.

images (16)
Karaman Tanıtım Merkezi

Değerli bilgilerle dönüş yapacağınızdan eminiz. ..
Burası hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

2.KARAMAN KALESİ

images (6)
Karaman Kalesi ,,,Fotoğraf : Ufuk İşleker

Karaman İl Merkezinde yer alan, Karaman Kalesi’nin yapımı 11. yy’ın sonlarında 12. yy başlarında inşa edildiği düşünülmektedir. Karaman Kalesi, iç içe üç surdan oluşmaktadır. Bunlar dış, orta ve iç kale adlarını almaktadır. Bunlardan biri höyük üzerinde yer alan iç kale sağlam olarak günümüze ulaşabilmiştir…
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

3.HATUNİYE MEDRESESİ

images (10)

Karaman-Merkez’de bulunan Hatuniye Medresesi’nin tarihi 1382 tarihine dayanmakta. Osmanlı Sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı Nefise Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Numan Bin Hoca Ahmet’tir…
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
4.AKTEKKE CAMİİ ( MADERİ MEVLANA )

3

Geniş taş döşeme bir meydan saat kulesi yavaş adımlarla alaca karanlık sokaktan tarihin Üniversitesi Hatuniye Medresesi önünden dev gibi yükselmiş asırlık çınarı ve yanında vakurca gölgelenen camiiyi görüyorum. Ardımda koca koca yükleri taşımış Karaman kalesi ışıkları ve  içine çeken sabah ezanı kuşları beni Aktekke ye davet ediyor….
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 

5.İMARET CAMİİ
imaretcamii
Karaman’ın sembol sözcüğünün kaynağıdır.
“Kapımız açıktır girene, Lokmamız helaldir yiyene”
Caminin bitişiğinde batısında İbrahim Bey’in mezarı (türbesi) kuzeyinde çeşmesi yer alır. İmaret’e ait ahşap iki kapı kanadı, Karaman Ahşap Sanatının tüm özelliklerini yansıtır. Her iki kapıda nezih bir yazı ile “Kapı açıktır giriniz, malı  mübahtır yiyiniz” ibaresi yazılıdır.
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 

6.TARTAN KONAĞI
Karaman İl Merkezinde yer alan Tartanevi 1810 tarihinde Tartanzadelerden Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Anadolu Türk Ev Mimarisinin güzel örneklerinden biri olan yapı orta sofa planlı olup iki katlıdır.
24
Evde ahşap süslemeden daha ziyade kalem işi süslemeler dikkati çekmektedir. Birinci kat sofasının sekizgen tavanındaki Sultanahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, II. Mahmut Türbesi, ….
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 

7.ÇEŞMELİ KİLİSE
Çeşmeli Kilise Karaman İl Merkezinde Tapucak Mahallesindedir *.Kilise Karadağ’da Binbir Kilisede bulunan küçük bazilikaların bir örneğidir. Uzunlamasına üç sahınlı kesme taşla inşa edilmiş bir yapıdır. images (13)

Bizans Devrine aittir .Cumhuriyet Dönemi’nden sonra 1980’li yıllara kadar cezaevi olarak kullanılmış ve dış mimarisini bozmayacak şekilde içerisine bazı eklentiler yapılmıştır…
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 

8.HÜRREM DAYI EVİ
Eşsiz bir mimariye sahip olan Hürrem Dayı Evi,Karaman‘ın en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır. Konak, turizm açısından önemli bir yere sahip olup, gören herkesi farklı bir atmosfere sürükler.
image

Hürrem Dayı Evi, il merkezine bağlı olan Koçak Dede Mahallesi içerisindedir. Aynı zamanda geleneksel Türk ev mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Evin ahşap süslemeleri, kalem işi süslemeleri gerçekten büyüleyecek kadar muhteşem.
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 

 1. KARAMAN HAMAMLARI
  Süleyman Bey Hamamı Karaman İmaret Mahallesi’nde, Aktekke Camisi’nin yakınında bulunan Süleyman Bey Hamamı’nın yapım tarihini belirten bir kitabesi bulunmamaktadır.

141604,lal-hamami-3101-x-1276jpg
Buna rağmen, Karamanoğlu Emir Seyfettin Süleyman zamanında, XIV.yüzyılın ortalarında yapıldığı bilinmektedir.
Burası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

 1. KARAMAN MÜZESİ
  Karaman’ın Merkez ilçesinde bulunan Karaman Müzesi Karamanoğulları Beyliği döneminin en güzel ve en çekici mimari özelliklerini yansıtan bir örnektir.
  karamanmuzesi
  Karaman’ın Merkez ilçesinde bulunan Karaman Müzesi Karamanoğulları Beyliği döneminin en güzel ve en çekici mimari özelliklerini yansıtan bir örnektir. Hatuniye Medresesi’nin arkasında bulunan müze, Karaman’da ve çevresinde tarih öncesine dayanan birçok uygarlıktan izler taşıyan eserler sergilenmektedir. Fakat Karaman’da müzecilik faaliyetlerine geç başlanmasından dolayı daha önce bulunan tarihi kalıntılar başka müzelere sergilenmesi için gönderilmiştir.

Demirgömlek türbesi, Kızlar Türbesi, Şıh Ali Sultan Camii, Dikbasan Camii, Tarihi Çeşmeler, Tarihi konak ve evleri görmeden Karaman’dan gitmeyiniz.
Birazcık uzaklaşarak Karaman dışında mutlaka görmeden gelmeyeceğiniz noktalar da vardır.
Diğer yazılarımızda Karaman’a ait doğa kültür ve diğer başka özellikleri bulacaksınız

Kaynaklar
http://www.gokaraman.gov.tr/
http://karaman.gov.tr/
http://www.kardof.com
http://grup3gezi.blogspot.com.tr/
http://www.gezilecekyer.org

Doğa rehberi. …….. Fedai

Doganizda kalın