Kış Kar Soğuk Küçük Mutluluklar

Size bugün hayatı daha yaşanılır kılmanın ve küçük şeylerden mutlu olmanın tarifini vereceğim. Dışarıda dondurucu, karlı, fırtınalı, en az -5 derecelerde bir hava olsun. Günlerden, herkesin sıcacık yatağında geç saatlere kadar uyuyabileceği ve işin gücün olmadığı bir tatil günü yani Pazar olsun. Şehrin henüz tam olarak uyanmadığı, yolların buzunun erimediği, insanın yataktan kalkmak istemediği bir saat yani 7 olsun. Titreye titreye I. İstasyona gidilsin, Kardof’ta buluşulsun. Bir yandan sabah mahmurluğu diğer yandan keskin soğuk yavaş yavaş içinize işlerken dost yüzlerle karşılaşılsın. Yaşar Abi, bağlamanın tellerini tıngırdatsın, sesler yükselmeye başlasın ve etraf da âheste âheste ısınmaya…

kardof_icerikresim6333002052FB_IMG_1453658641120

Yola çıkma vakti gelince, arabalara binilsin. Sohbetler başlasın. Aç karınları doyurmak için, Kale restoranta gidilsin. Açık büfe kahvaltı yapılsın. Hatta tıka basa yenilsin, içilsin. Buradan eve dönsek mi, latifeleri yarı şaka yarı ciddi yapılsın. Sohbet iyice koyulaşsın, yürekler ve gözler ısındıkça ısınsın.

Şehirden Gökçe Çamlığına doğru yolculuk başlasın. Mehmet İssi, ince bir zekâ ürünü olan cümlelerini sarf etmeye, gülmeye, güldürmeye başlasın. Öz çekim sevdalıları deklanşöre bassın. Dışarıya kar yağsın, lapa lapa; içeriye kardeşlik, içten içe.

Karlı, tipili, arzulu, muhabbetli yürüyüş başlasın. Beyaz bahar gelmişçesine, inançla atılsın adımlar. Fedâî başkan, yol açsın; ardından gelen sevdalılara. Deli bir soğukla savaşsın, bu dîvâneler. Yürüdükçe bahara ulaşır gibi, güneş yürekleri ısıtır gibi basılsın, beyazlığın kalbine. Eğlenmeyen kalmasın. Herkes çocukluğuna dönsün ve büyük lafları, çokbilmişlikleri şehirde bıraksın. Karda yuvarlanmayan, kara bulanmayan, karla haşır neşir olmayan kalmasın, çığlık atmayan ve derdini, sıkıntısını bırakmayan kalmasın. Kar taneleri, kahkahaya dönüşüversin. Aşklar tazelensin. Umutlar, hep diri olsun. Yaşananlar birer hatıraya dönüşüversin, çekilen fotoğraflarla. Soğuktan donsa da eller-ayaklar, asla pişman olunmasın. Sevdalı bakışlar atılsın, Mevlâ’nın güzelliklerine. Şükrün en güzeli yapılsın, beyaz bir gelin misali olan tabiatın kucağında. Düğün-dernek kurulsun, gelini uğurlamaya katılsın herkes, bizler yani misafirler…

kardof_icerikresim3699900200FB_IMG_1453658799164

6 km. yürüdükten sonra şehre dönme vakti gelsin, ama gözler ve gönüller arkada kalsın. Üşüyen bedenlerin önüne geçsin; dîvâneliği, yaşamayı, küçük şeylerden mutlu olmayı bilen yürekler.

Şehre dönülsün. Çaylar içilsin. Muhabbet iyice koyulaşsın. Yüzlerde tebessüm, gözlerde samimiyet ıslak giysileri önemsiz hale getirsin. Sıcacık yürekler titreye titreye evlerinin yolunu tutsun.

kardof_icerikresim1812783591FB_IMG_1453658590933
Gökçe Çamlığı Karaman

Yazı:Y.Akkuş