Köprülü Kanyonda Güzel Bir Gün

 

whitewater-rafting-trip-in-koprulu-canyon-national-park-in-antalya-201189Sadece karar verip yola çıkın . Manavgat Serik taşağil ve köprülü Kanyon  milli parkı doğruca nihatın yerine Gökçesuya burada reklam olsun biraz. Yanınızda akan dev gibi bir akarsu içinde kıpır kıpır balıklar.  20160529_142313

Söğütler içinde cennetten bir yer su kenarında duba kulubeler yukarıda teras park dilersen ırmak suyu ayağını at buz gibi. Biraz yürüyüşe çıkıp büyük ve küçük köprüyü ziyaret edebilirsin. Suyun keyfini dilediğince cikarabilirsin.

20160529_142120  Ister kano ile istersen 6 veya 8 kişilik rafting botu ile kendini nehrin akışı istikametinde 12 km lik müthiş adrenalin dolu bir Parkur bekliyor.

images (21)Akşam yemeğinde sarma yaprağına sarılmış içinde sarmısak soslu ve defne yapraklı sosta balık izgarayi ve Tahinli kabak tatlisini yemeden 1 gece konaklamadan gelmeyin.

 

kopru

Köprüçay hakkında daha detaylı bilgi için alttaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Köprüçay, Isparta Sütçüleryakınlarında Toros dağlarındandoğan, dar ve derin kanyonlardan geçerekSerik yakınlarında Akdeniz‘e dökülün akarsu. Antik zamanlarda adı Eurymedon’dur.

Çay üzerinde iki antik köprü yer alır. Oluk köprü 2. yy ait olduğu düşünülen Roma yapısıdır. Köprü tarihi zamanlarda Pisidia uygarlığına ait Selge ve Pednelissos ile Pamphylia’ya ait Aspendos ile Side antik kentlerini birbirine bağladığı için önemlidir. Köprü ırmağa ve kanyona adını vermiştir[1]. Nehrin aşağı kesimlerinde Aspendos ve Side kentlerini birleştiren bir köprü daha yer alır:Belkıs (Köprüçay) köprüsü. En büyüğü 17 m yüksekliğinde olan yedi kemeri bulunur. 4. yy’de Romalılar tarafından yapılmıştır ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir[2].

Akarsu karstik kaynaklarla beslenmektedir. Eğirdir gölünün güney doğusundaki Amonos dağından çıkan Ayvalı çayı ve Karacahisar dereleri birleşerek Köprüçayı oluşturur. Aşağı kısımlarında Kocadere ve Sağırini derelerini de alır. Önce geniş vadide akan su Bolhasan köyünde dar kanyona girer. Serik ovasından mendereslerle geçerek Akdeniz’e dökülür[3].

Köprüçay yılda 3065 hm³ su taşımaktadır. Çay üzerinde 96 MW kurulu güce sahip Beşkonak II Hidroelektrik santrali yapılmıştır. Çayın Bolasan köyü ve Beşkonak beldesi arasında uzanan kanyon vadi Köprülü Kanyon Millî Parkı ilan edilmiştir. Piknik ve kamp yapılabilen alanda, balıkta avcılığı da yapılmaktadır[4]. Köprülü kanyon 14 km uzunluk ve 100 m kenar yüksekliğe sahiptir. Türkiye’nin en önemli rafting alanlarından biridir[5].

Akarsuyun pH değeri 8,09 ile bazik yapıda ve su canlıların yaşam şartlarına uygundur. Ortalama sıcaklık en düşük ocak ayında 4,3 °C, en yüksek Temmuz ayında 26,4 °C olarak tespit edilmiştir. Çayda Capoeta antayensis ve Pseudophoxinus fahrettiniendemik balık türleri yaşamaktadır[6].

Köprüçayın aşağı çığırında sulama sistemi kurulmuştur. Serik ovasının tamamı,Manavgat ovasının bir bölümü sulanmaktadır[3].

Kaynak : Wikipedia