Meraspoli Dünyanın 3. Büyük Mağarası

Ermenek’in kuzeyindeki dağların kaya bloklarının altında suların kireçli kayaları oyması ile meydana gelen mağaranın sonu hâlâ sır. Şelaleyi andıran biçimde içinden su çıkması, onu daha da gizemli kılıyor.images (27)

Mağara dünyanın en büyük yeraltı suyunu bünyesinde taşımaktadır. Birçok bölme ve katlardan meydana gelen içinde küçüklü büyüklü sarkıt, dikit bulunan bu mağara, ilk çağlarda mesken, sığınak ve zindan olarak kullanılmıştır. Mağaraya iki yönden giriş vardır. Bunlardan birisi ne zaman açıldığı bilinmeyen ilkel bir giriştir. Bu giriş doğal bir mağaranın tabanındadır. Genişliği 40×45 cm. olan delikten mağaraya inilir. Rehbersiz ve ışıksız inilmesi imkânsızdır.1148_424 İri kaya parçalarından yapılmış 8-10 ayaklık basit ve dar bir merdivenle aşağıda basık tavanlı bir mağaraya inilir. Burada çeşitli yönlere yol vardır. Kuzeydoğuya gidilen dehlizlerden birisi ile kademe kademe inilir ve yeraltı nehri görülür.

İkinci giriş, Başpınar Mahallesi Cumma mevkisinde Ermenek Belediyesi tarafından kente tazyikli içme suyu sağlamak için açılmış bir galeridendir.

images (25)193 metre uzunluğundaki bu galeri, kuzeydoğu doğrultusunda yeraltı nehrine ulaşır. Galerinin yeraltı nehri ile birleştiği noktaya kadar 150 metrelik bir mesafede kuzey-güney yönünde akmakta, galeri deposuna 90 metre kala kuzeyde bir noktada 200 metre yüksekliğinde bir yeraltı şelalesi oluşturmaktadır. Nehir yatağı batıya gittikçe daralmakta, Düdenli Mağara denilen yerde yok olmaktadır. Mağarada bulunan yeraltı suyu kentin ve çevre kasabaların içme suyu ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

images (26)Ermenek ve çevresine elektrik sağlayan hidroelektrik santralini çalıştıran su da bu mağaradan çıkmaktadır.

Kaynak : http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/meraspolis-magarasi/54958