Firan Kalesi (Ermenek Kalesi)

Biraz cesaret göstererek 500 metre yukarıda bulunan kaleye çıkmalı ve Torosların saklı Ermenek platosunu Ermenek Şehrini ve Ermenek baraj gölünü mutlaka tepeden izlemenin size verdiği hazzı yaşamalısınız. Sarp geçitlerden yükseklik korkusunun sizi adrenalinle doldurduğu yolda yol alırken, bir tarafta uçurumdan düşme korkusuyla bir tarafta temiz havanın size verdiği bol oksijenin sarhoş etmesiyle solunuzdaki uçuruma bakmadan bu daracık geçitten geçip hedefinize ulaştığınızda Kale size kanat takarak ödülünü sunacaktır. Zirveye ulaştığınızda bütün güzel anlatımları hakeden mistik kaleden uçmak isteyeceksiniz. ermenek kale

Amasyalı Strabon bu kaledeki mağaraları Zağfiran mağaraları olarak nitelendirdiğinden, kale Firan adıyla anıla gelmiştir. Evliye çelebi, seyahatnamesinde kale hakkında “Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir Kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim. Mutlaka gezilmeli görülmelidir. Bu kale Tanrının kudret eliyle yapılmıştır. Hendeği ve kuleleri yoktur zaten bunlara ihtiyaç da yoktur. Kale eşsizdir Yalnız şarka bakan küçük bir kapısı vardır. Bu kapıya dahi 140 kademe ağaç merdivenle çıkılır bir yanı ağaç korkuluktur. Kalenin içinde 40-50 kadar kargir ev vardır. İçinde bir can vardır. Kayalardan ab-ı hayat gibi bir su çıkar, aşağıya akar. Velhasıl övmekle insanın aciz kalacağı emsalsiz bir kaledir. Kalenin dizdarı ve 18 neferi vardır.”demektedir.

ermenek-kalesi
Alınması gerçekten zor savunulması kolay olan Firan Kalesi surlarıyla hala ayakta.
Ermenek Kalesi, ilçenin kuzeyinde bulunan, çok dik ve yüksek kaya sığınağının, güneyinin kesme taş ve harçla yapılan mazgallı duvarlarla, korunaklı hale getirilmesi ile inşa edilmiştir. Kaleye, birisi doğudan kayalar kazılarak yapılmış çok dar, diğeri de, dik kayalığın alt bölümünden, yine kayaya oyularak yapılmış, 72 basamaklı merdivenle çıkılan iki giriş bulunmaktadır.

Doğal degilseniz doganizda kalın

Doğa rehberi fedai 05325460730