Yerköprü Şelalesi Mut

700_kardof_uyeresim1449436031Tabiat anıtı olarak tescil edilen ve Ermenek çayı üzerinde yer alan Yerköprü Şelalesi’ni gezenler, doğa harikası olarak yorumluyor. Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki şelaleyle ilgili uzmanların yaptığı araştırmada, 110 milyon yıl önce kretase yaşlı kireç taşlarının faylanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktı.
Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünelinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor.

kardof_icerikresim4474519220mersin-yerkopru-selalesi1Göksu Ermenek kolunun yer altına battığı doğal bir mağara geçidi var. Görselliği etkili yerlerden biri olan ve köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı’ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getirirken, suyun düştüğü noktada da oluşan gökkuşağı izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.
yerköprü

Kimselerin bilmezken gittiğimiz bu cennet köşede şimdilerde Ateş yakmak yasak. Milli parklar bölgeyi doğal park olarak tescil etti. Mut Ermenek yolunda Evren köyünden dönerek 5 km sonra ulaşabilirsiniz.  Suya girmek yüzmek tehlikeli ve yasak. Mutlaka görülmesi gereken doğa harikası bir yer gelecekte yerli ve yabancılarla dolup taşacaktır.
Bir etkinliğimizde 104 km lik yolu bisikleti ile pedallayarak buraya gelen arkadaşımız Melih Aslan ile karşılaşmıştık : )
melih