Yılkı Atları (Karaman Karadağ)

Dağdaki tek su kaynağı eski çeşmenin başından bir an bile ayrılmayan atlar, bir kaç damla su için zaman zaman kavga bile ediyorlar

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, Karaman Karadağ’da doğal ortamda yaşayan yılkı atlarını da olumsuz etkiliyor. Su sıkıntısı çeken atlar, dağdaki tek su kaynağı olan çeşmenin başında su içebilmek için saatlerce bekliyor.

Karaman’ın kuzeyindeki aktif olmayan volkanik dağ Karadağ, zengin bir yaban hayatı barındırıyor. Kurt, tilki, yaban koyunu, çeşitli sürüngenler ve kuş türlerini görebilmenin mümkün olduğu dağda, çok sayıda yılkı atı da yaşıyor.

Yılkı atları, Karadağ’ın çevresinde yaşayan köylülerin yıllar önce dağa bıraktığı atlar. Yaklaşık 40-50 yıl önce hayvanların tarımda yoğun olarak kullanıldığı dönemde köylülerin en büyük yardımcısı olan atlara, teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaç azaldı. Köylülerin sonbaharda dağa bırakıp, baharda tekrar toparladığı atlar, makineli tarıma geçilmesiyle doğada kendi halinde yaşamaya terk edildi. Zamanla doğal ortamda kendilerine bir yaşam şekli belirleyen, sürüler oluşturan yılkı atları, tamamen yabanileşti. Bugün sayıları 600’den fazla olan atlar, Karadağ’da özgürce dolaşıp, kendi kurallarına göre yaşıyorlar.

– Atların en büyük sıkıntısı su

karadag-da-bulunan-yilki-atlarina-su-birakiliyor-6381471_8934_o

Yılkı atlarının doğal yaşamda en büyük sıkıntısı ise su. Karadağ’daki tek su kaynağı, “Ulu Çukur” denilen krater çukurunun hemen üzerinde ne zaman yapıldığı bilinmeyen tarihi çeşme. Kış ve bahar aylarında çeşmeden gürül gürül akan su, yazın gelmesiyle iyice azalıyor, bazen de kuruyor. Yılkı atlarının çilesi de o zaman başlıyor. Onlarca at bir damla su için çeşmenin başında saatlerce beklerken, tekneye damlayan her damla su, atlar için kavga sebebi. Eğer atlar o gün şanslıysa, oradan geçen bir ziyaretçinin ya da bir çobanın, yakınlardaki tarihi sarnıçlardan kovalarla çektiği suyla susuzluklarını giderebiliyorlar.

yılkı
Foto: Yılmaz Ilkı

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bugünlerde, atların su sıkıntısı üzerine Karaman İl Özel İdaresi bir çalışma başlattı. Her gün bir tanker suyu dağa bırakan yetkililer, soruna kalıcı çözüm bulmanın arayışı içinde.

Kaynak : http://www.karamankaradag.com/


……………..
Doğa rehberifedai………………..Doğanızla Kalın