Mençuna Şelalesi Arhavi

Araç ile ulaşılıp 30 dakikalık bir dik tırmanış ile patikalari ve kolay ulaşılan yolu ile mutlaka ziyaret edilecek nadir selalelerimizdendir. Saf ve temiz bilgi kaynakları eksik olduğu için yükseltisi hakkında kesin bilgi edinemedim.20160709_140119

Çok güzel bir tabiatın içinden kıvrımlar yaparak yukselip doğal su kaynaklarindan kana kana iceceginiz bir yürüyüş rotası var. Şelalenin yanına giderken Yağmurluk  almayi unutmayın.

20160709_143449

Ara ara çöp yerleri patika kenarina konulmuş ama malesef vatandaşta duyarsizlik diz boyu. Çifte köprülerden sonra 3.4 km yürümeyi tercih edin ki yoldaki yoğun trafik sizi esir almasin.  Bu konuda bulduğum en temiz kaynak alttaki gibidir. ……

Suyunu sazlık ve Taşlık yaylasından alan Mençuna şelalesi, Arhavi ilçesinde  yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Yıllardır köylülerce çok bilinen Mençuna Şelalesi ancak 1998 yılında Cengiz velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale gelmiştir.

Mençuna Şelalesi  90 metre kadar yükseklikte ve kısmen orta bölümde taşlara çarparak akar. Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise en üst noktadan 10 metrelik ikinci bölüme tam düşmesini sağlar. Şelalenin altında oluşmuş gölde yazın yüzülebilir ancak su oldukça soğuktur.

Hemen gölün altında 10 metre yükseklikteki ikinci şelaleden sonra su vadi içinde yol alarak 200 metre sonra kamilet deresine kavuşur.

   Mençuna şelalesine gitmek için;  Artvin’in  Arhavi ilçe merkezinden Ortacalar mevkiinden saparak Mençuna şelalesi tabelaları da takip ederek gidilebilir. Yollar genelde asfalt  yol olup, dere boyu takip edip 12 km gidildiğinde çifte kemer köprüler göreceksiniz. 18. yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan çifte köprülerden sonra 3 km araçla gidip aracınızı park ettikten sonra, yaya olarak 15-20 dakikalık orman içi yürümeniz gerekmektedir.

Mençuna Şelalesine gitmek için daha basit bir yol tarifi yapmak gerekirse; Arhavi mekezden Ortacalar yol ayrımından itibaren çifte kemer köprülere kadar dereyi sol tarafınıza alacaksınız. Çifte kemer köprüleri geçtikten sonra ise dere sağınızda kalacak şekilde vadi boyu 15 km gidilerek ulaşabilirsiniz.

Şelalenin en güzel görünümü karların eridiği Nisan ve Mayis aylarıdır. Fakat yaz mevsiminde görüntü iyi sayılır. Piknik yapmak için uygun alanlar mevcuttur. Fakat tırmanış öncesi yemek yiyebileceğiniz Mençuna Restorant ve konaklama yapabileceğiniz Mençuna Konaklama tesisleri bulunmaktadır. Mençuna konakları tamamen ahşap ve taş kombinasyonu ile yöre mimarisine uygun olarak yapılmış Artvin Arhavi otelleri’dir.

Eğer Mençuna şelalesine güneşli bir havada gitmiş iseniz öğleden sonra şelale önünde oluşan gökkuşağını de izleyebilirsiniz.

       Tükiye’nin en yüksek şelalesiolan Mençuna Şelalesi ortama ciddi oranda nem bırakmaktadır. Mençuna şelalesi suyunda sadece kırmızı benekli alabalık yaşamaktadır. İniş ve çıkış yolu olarak kullanılan yol yürümeye elverişlidir. Bin bir çeşit ve yeşilin her tonunun var olduğu yürüyüş yolunda doğa severlere ayrı zevk verir.

Her yıl Mayıs ayının  son haftasında pazar günleri ” GelenekselMençuna Şelalesi Gezi etkinliği” düzenlenen bu gölgede tulum ve horonlar eşliğinde binlerce insan yürüyüş yapmaktadır. Özellikle bu mevsimde su debisinin yüksek olması, yürüyüş için mevsim uygunluğu mevcut ilginin giderek artmasına sebep olmaktadır.

Mençuna şelalesine son zamanlarda yoğun ilgi ve ziyaretçilerin artmasıyla farklı sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Şelaleyi gezip görmek isteyen kişilerin oldukça fazla olmasından kaynaklı; Çifte Köprü (Çifte Kemer Köprü) Kamilet Vadisi istikameti yolların dar olması gelen misafirler için sıkıntı oluşturmaktadır. Şelaleye son 3,5 kilometrede yol dar olup genellikle asfalttır. 50 metrede bir ceplerin olması ve gelen misafirlerin bunu bilmemesi yada geri geri yolda gidememesi çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bunun tek çözüm yolu karşı tarafta araç gördüğünüzde hangi araç müsait  ise hemen ceplere girip yol vermelidir. Bu kurala uyulduğu taktirde yolda hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

Bunun yanında bayram tatil ve özel günlerde ciddi park sorunları da yaşanmaktadır. Özellikle Mençuna Restorant ve Arhavi Otellerikapsamında bulunan Mençuna Konakları civarında 2016 yılında yeni otopark düzenlemesi yapılacak ve otopark sorunu çözülecektir.

Diğer sıkıntılardan biri de gerekKamilet vadisine gerekse Mençuna Şelalesini gezip görmek isteyen kişilerin çevre kirliliğine karşı fazla duyarlı olmaması. Gerek araçlardan çöp, poşet gibi artıkların yola ya da çevrelere atılması. Piknik yapmak için ailecek gelenlerin bu çöpleri yanında götürmemeleri ve zamanla bu çöplerin çevreye saçılması çevrenin kirlenmesine yol açmaktadır. Yine Mençuna şelalesiyolunda ve göletin çevresinde çöp atıklarının var olmasıdır. Bu konuda çok duyarlı insanların olmasına rağmen ziyarete gelen kişilerin % 5 gibi duyarsız olması doğa ve çevre kiriliğine yol açmaktadır.Doğu Karadeniz Bölgesi’nde tatil yapmak için gelen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramıştır. Özellikle de Doğu karadeniz Bölgesi’ne ayrıca ilgi ve alaka artmış Rize ve Artvin bölgelerine arap turistlerin de  eklenmesi ile Doğu Karadeniz turizmi daha cazip hale getirmiştir.

Artvin’in Gürcistan’a ve Sarp sınır Kapısına yakın olması ve  turizm ve tur firmalarının özellikle Batum’a geçen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olup; Batum’da gezilecek görülecek yerlere ilgi duymaları cazibeyi arttırmıştır.

Kaynak : http://www.Mençuna turizm. Com
Doğa rehberi……,,,Fedai
doğal degilseniz Doganizda kalın 05325460730