İki Sevgili Arhavi Çifte Kemer Köprüsü

20160709_152928Bugüne kadar gormediginize uzuleceginiz doğa ile insanın en hassas biçimde butunlestigi bir insan harikası.  Göçtü ömrümüzün taş ustaları ve kaldık demir beton yiginlarina. Girer girmez iki sevenin buluşması gibi güzel bir sevinç başlar içinizde tarifi imkansız duygular belirir. Cosup akan iki derenin suları iki yüzük halkası ile birleşir tek olur Arhavi ye akar.
Doğa rehberi Fedai doganizda kalın
05325460730
18 y.y. da yapılan bir köprüdür.Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir.Tümüyle merkezkaç kuvveti ile hesap edilerek çok hassas dengeler üzerine kurulmuş bir köprüdür.
Taşlar kireç ve yumurta akı ile örülmüştür. Alt kısmı tam daire üzerinden hesap edilmiş ve yan yüzeylerinde korniş çıkıntılar yer almaktadır. Dülgerli Köyü istikametinden ve Kamilet vadisinden gelen iki derenin Ortacalar ve Küçük Köy altında birleşim yerinde kurulan köprünün toplam uzunluğu 80 m ye yakındır.(İki köprü uzunluğu).
Karayollarının 2003 yılında restore etmesinden sonra köprü yayalar için de kullanılır hale getirilmiş fakat “aslına uygun restorasyon yapılmadı “ şekli ile de şikayetlerin olduğunu da söyleyebiliriz.
Köprünün hiç hesabı yapılmadan yanı başında yapılmış beton köprüler ve çarpık inşaatlar yüzünde estetik yapısının çevresel bütünlüğü hiç hoş durmamaktadır. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen gezilmeye değer bir mekan…
İlçe merkezinden çifte köprüye özel aracınızla 15-20 dakikaya varmanız mümkün. Düzenli olarak bir dolmuş seferi olmamasına rağmen Küçükköy, Arılı ve Ortacalar köyüne giden araçlarla çite köprüye gidebilirsiniz.Çevre düzenlemesi yapılması halinde bu mekanın daha çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz.Çünkü çevre ilçelerde bu konumda iki köprüyü yan yana görmek zor.
Kaynak:artvinliyiz.net