Kestel Kanyon Günlükleri Mersin Mut

KESTEL KANYON GÜNLÜKLERI 1.
KANYONA GİRİŞ ÖNCESİ
2014 Aylardan mayıs Her günkü gibi başlayan bir gün Telefonda Erdal abi hazır mısınız diye sordu. Bende çoktan dedim. Ekipte 2 ya da 3 kişi olacaktık. Bekir Yüksel ve ben …gün yaklaşmıştı. Ama bundan çok çok eski zamanlarda yıl Milenyumun bir kaç sene sonrası. Yüksel ile google earth in ilk yılları.. Hani Google earthe fotoğraf nasıl atılır milletin daha bilmediği bizim ilk fotoları atıp bir kaç hafta beklediğimiz yıllar,,, harika bir yer bulduk mutlaka geçmeliyiz diyorduk. Tamam dedik o zamanlar ekip sağlam deli Beyhan da var. Benim yine bir hastalık durumuna denk gelecek ki eski takım Şükrü Beyhan Meyla Yusuf ki 13 yaşlarında ilk Kanyon geçme girişimimiz başlamış oldu,, O zamanlar Karaman da ilk kurduğumuz kulübün adı Kardak . Sonrası defalarca Avcı ve ayı muhabbeti. Dağpazarina her gittiğimizde oradaki kişilerin geleneksel yerel ufurmelerini dinliyorduk hep bir Mehmet vardı girdi kanyona, hani Mehmet yok yok cok yaşlandı yani öyle biri aslında yoktu… bir tekerlek attık 3. Gün de cıktı …ya biz kanyona girer çıkarız hep keçi avlarız oralarda vs vs yine geçen sene birileri geldi geçemediler burayı …aslında gelen hep bizdik de her yıl bir kere uğrayınca köye bir türlü tanınamıyorduk. Ama hak vermek lazım Anadolu insanı her yerinde ne cevherler var her biri senden benden yiğit, paylaşımı uçsuz bucaksız şehirlerin kirletemediği büyük insanlar onlar.

Bir yukardan bir aşağıdan yok yeni yol açılmış hadi kanyona hava sıcak aşağıdan girelim olmadı ortadan her defasında hüsran ama eğlence gırla. Olmadı bir türlü. İstanbul’dan irtibat kurduğumuz eski kad Kanyon kurucuları Erdal ve Celal ve Bahadır bu zaman diliminde bir türlü gelemediler sonra bir şekilde programa alınmış o sırada Kad dan kopup ACC Kanyon grubunu kuran Celal abi ve Erdal abi 2013 yazının sonunda kanyona gideceklerini ekibe beni alabileceklerini söylediler bu haber harikaydı. Hazırlandım ancak bizim yeğenin ataması Dargeçit e çıkınca onu yerleştirip gelmekte boynumuzun borcuydu. Haydi faaliyeti adım adım cepten takibe devam helal olsun 5 kişi 5. Gün kanyondan ilk çıkışı yaptılar o gün çocuklar gibi sendik. Yüksel Necati ve ben zaferden çıkmış bir ordunun çantalarını sırtladık ve yürüdük Celal abinin çanta o gün bendeydi Allah im ne ağır bir çanta bu dediğim gün. . Yemek yedik Kanyon hatıralarını dinledik kanyonda çekilen fotoları kulüp bilgisayarına attık ve defalarca izleyip gıpta ile sadece helal olsun diye bildik. 2 bayan 3 erkek Kestel kanyonunu geçtiler koskoca bir helal olsun. (Gülcan, Ferhat, Celal, Erdal, Nesrin)

Ekip söz vermişti ve temmuzda yeniden kanyona girecektik. Gün yaklaşıyordu Yüksel abd ye gidecekti kanyona girebilecek bir kişi vardı o da Bekirdi. Bu defa da günün dolmasına az bir süre kala Celal abinin o Arslan adamı doğuran muhterem annesi vefat etti Allah rahmet eylesin nur içinde yat o koca yürekli adamın annesi . O hafta yine üzüldüm her ölümün beni üzdüğü kadar. Celal abi Faceden bir fotoğraf paylaşmış Celal abim çadır deniz ve yalnızlık içimi burkan bir acı kapladı bende mi annem öldüğünde böyle olurum diye düşünmeden edemedim ve dedim ki herhalde ben dağa giderim. Malesef yine dedim ki bu senede faaliyet iptal. 1 ay dan biraz daha fazla bir zaman geçti baktım Erdal abi arıyor Fedai bir tarih planlayalım hemen 26.30 ağustos ta karar kıldık zaten zafer bayramı değil miydi faaliyetin son günü Zafer bayramına armağan ederiz amaaaaannn nasıl seviniyorum bende hoppada hooop… aklım yine Aladağlarda erken çıkarsak kanyondan Aladağlara kaçarım belki 29 u çıkarsak kanyondan hemen Niğde ye …. Planlama yerindeydi.

Gün yaklaşıyor Erdal abi eksik malzemeleri tamamlıyor bir tek Bekir var son 3 gün o da fiyasko. Necati yi aradım yok olmaz işi var Abdullah i aradım 4 gün güney doğuya gidecek İbo’yu aradım tele cevap vermedi. Neyse kimse yok .kanyona 3 kişi gireceğiz artık birde belgesel çekeceğiz ekipmanı almış Celal abi. vUyyy malzeme listesi Erdal abiden bana mesaj O sırada şezlongdayım Antalya sahillerinin tadını çıkartıyoruz. Listede her şey var su geçirmez çanta ve neopren can yeleği getiriyor bana fotoğraflar facede . Gün yaklaştı bende bu sıcaktan soğuk sulara heyecanlıyım. Ertesi gün ayin 25 i Celal ve Erdal abi İstanbul’dan ben Antalya’dan Karaman da buluşuyoruz. Sabah 9 civarı Erdal abi aradı biz Karaman’da yız evim 5 dakika hemen gittim çay içen 2 adam sarılıp kucaklaştık beni sarı saçlarıma rağmen tanıdılar neyse Ayşe ve Zümra yida alıp Şener e kahvaltıya geçtik. Oradan kulübe Necati ve Tamer abide aradı hep beraber Karaman aşırı sıcak bir kaç kafede vakit geçirdik bu arada eksikleri de alıyoruz tek tek ….

Ayak Üstü oturarak Necati yi kanyona girmeye ikna çabaları Necati nin gönlü var yok abisine dayanamadı deli çocuk abisinin yalnız gitmesine dayanamadı. He Necati Necati evet dedi de neopren iii yok. Haydi il afati ara Adanalı arkadaşı ara yüzme antrenörü nu ara yok yok neopren yok. Celal abi bir taraftan ya ben verdim diyor neopren i ya abi ne yapan ben neopren de hipotermiya ya girmiş adamım sen nasıl bir insansın Celal abi diye düşünüyorum. Neyse son çare Celal abi Ankara’dan İsmail i aradı gidip neopren alıp otobüse verecek sabah neopreni alıp Tamer abi bizi Kanyon girişine erken bırakacak. Malzemeleri aldık 4 kişilik ilk ders Erdal abi çantaya matı yerleştiriyor Celal abi yiyecekleri katman katman plastik boy boy poşetlere sarıyor bir işin ucundan tutuyoruz yardım için Erdal abi Celal abi Necati tamer abi ., eşim Ayşe ve kızım Zümra her şey tamam bir tek Necati ye su geçirmez çanta yok onun çantasıyla ip taşıyacağız o akşam oradan ayrıldık sabah 6.30 da Tamer abi ilk benden başlayacak ekibi toplayacak Ayşegül u arayıp Dil kent otelden yer ayırdık . Sabah görüşmek üzere vedalaştık . Bir türlü beni uyku tutmuyor. Uyuduğumda saat 3 gibiydi. Garip bir rüya gördüm kızım Zümra bir suya düşüyordu onu çıkarıp alıyordum. Hayra ve iyiye yordum rüyayı.

Doğa rehberi Fedai 05325460730

Doğal degilseniz doganizda kalın FB_IMG_1471862920590