Taşköprü ADANA

Sevgili dostum Abdullah Canpolat a Adana da kalinabilecek en güzel yeri bul dediğimde gecesi gündüzü penceresinden köprüyü göreceğim Taşköprü oteli bizim için organize etmesi muhteşem bir sürpriz oldu.

fb_img_1481625688590
Foto: Selçuk Gürer

Köprü hakkında google arastirmalarimizda 14, 16, 21 gözden bahsediliyor ancak 14 adetini sayabildim zamanla küresel ısınma Seyhan nehrinide etkilemiş olmaliki nehir küçülüp bugünkü halini alıyor muhtemel 21 gözü var ise yolun her iki yakasında toprak altında çoktan kalmış demektir.

20161210_194749
Taşköprü 

Köprü Doğu ile batıyi birbirine bağlayan ipek yolunun da en muhteşem gecitlerinden biri. Eğer bir sehiri bölen bir nehir var ise o şehirde iki kalp aynı anda atıyor demektir. gerçektende köprünün Doğu yakası tarım ticaret ve sanayi tesislerine ayrılmış batı tarafı ise eskiden bu tarafa yerleşme olarak kullanılmış .  Büyük Adana nin en güzel yapılarından birisi. gece grup olarak sevgili dostum Abdullahtan köprünün tarihi hikayesini dinlerken nehrin sisi köprüyü aydınlatan ışıklar içinden müthiş bir ambiyans oluşturdu. Bir kaç balıkçıyla sohbet edip avladiklari sazan, Çipura vs balık türlerinden ve balikciliktan bahsettik . 20161210_200757 Adana ya gelip köprüden geçmeyenin kısmeti kesilirmis benden söylemesi. Gece ve sabahında bol bol köprü fotoğrafı alma imkanımız oldu. Karşı yakada Değerli sabancinin yaptırdığı HiltonSa görkemli ışıkları ile köprüye tepeden bakıyor .  Rivayet odur ki Hititler de burayı kullanıp Mısır a kadar ulaştılar. Yani bu köprünün altından çok sular aktı .  Atlas dergisinde buldugum bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

……

Adana şehir merkezini ikiye ayıran Seyhan Nehri üzerindeki tarihi Taşköprü, bir Roma dönemi eseri. Roma İmparatoru Hadrianus zamanında mimar Auxentus’a yaptırılan köprü, 310 metre uzunluğunda ve 11,5 metre genişliğinde. Bir zamanlar gövdesine asılı duran Latince kitabe, günümüzde Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Yüzyıllarca insanlığa hizmet eden bu tarihi yapı, seller ve depremler gibi doğal felaketler yüzünden pek çok kez hasara uğradı. Bu nedenle en önemlisi 17. yüzyılda olmak üzere, çeşitli dönemlerde onarımlar gördü. Seyhan Nehri’nin sık sık taşması sonucu başlatılan ıslah çalışmalarında bazı gözleri toprak altında kaldı. Orijinali 21 gözlü olarak inşa edilen köprünün bugün sadece 14 kemer gözü kalmış durumda. İlk restorasyonlar sırasında taş korkuluklar kaldırılarak yerine metal olanlar konulduysa da, 2007 yılındaki çalışmalarda taş korkuluklar ve döşemeler aslına uygun olarak yenilendi. Halk arasında üzerinden geçtiği nehrin adıyla, Seyhan Köprüsü olarak da anılıyor Taşköprü.

Akdeniz’de dolaşan küçük ticaret gemilerinin, Seyhan Nehri yatağından köprü yakınına kadar gelebildiği eski çağlar artık geride kaldı. Çukurova’nın kavurucu sıcaklarında kuruyan Seyhan Nehri’nin üzerindeki bu tarihi anıt, yaz aylarında susuz bir geçide dönüşüyor. Seyhan ile Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan Taşköprü, tarihi Saat Kulesi ile modern binalar arasında kalan Adana’nın simgesi şimdi. Şehir logosunu süsleyen dev taş gövdesiyle Taşköprü, taşıt trafiğine kapatılarak sadece yayalara hizmet veriyor günümüzde.

……

Köprüler kimini buluşturuyor kimini ayırıyor .

Doğa rehberi Fedai 05325460730