Misis Köprüsü (Lokman Hekim) CEYHAN

Dağ partnerim Abdullah  Canpolat ve kardof ekibimle ugradigimiz misis köprüsü binlerce yıldır altında altından akan Ceyhan in en önemli kemerlerinden biridir.  Köprü başında köprünün tarihini ve Lokman Hekim efsanesini dinlediğimiz sırada insanlar taşıtlar gelip geçti yanibasimizdan.

img1484926013887
misis köprüsü

Sanki içlerinden biri elinde bir avuç tozla bize ölümsüzlük iksirini verecek gibiydi. Misis antik kenti şu anda kazı çalışmaları devam eden bölgenin en mistik yerlerinden biri olmaya aday. Biraz bakımsız da kalsa misis köprüsü bir efsanenin kahramanı ve yıllara meydan okumaya devam ediyor.

20161211_104220
Misis köprüsü Ceyhan

Doğa rehberi Fedai 05325460730

Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinde, Adana‘nın Yüreğir büyükşehir ilçesine bağlı Misis Beldesinde yer alan, tarihi köprü.

4. yüzyılda Roma İmparatoru II. Flavius Julius Costantinus tarafından yaptırılmıştır. 6. yüzyıl ortalarında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından onartılmıştır. Dokuz gözlü olarak inşa edilmiştir. Eski Adana Halep karayolu buradan geçmekteydi. Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinmektedir. Selçuklular, Bizanslılar ve Haçlılar arasındaki savaşlara sahne olan efsanevi kent Misis’in adını taşıyan köprü, Ramazanoğlu Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde şiddetli depremlerle tahrip olmuş ama buna rağmen ayakta kalabilmiş eserlerden biridir.

Köprü hakkında anlatılan hikâyelerden en kayda değer olan Lokman Hekim‘in ölümsüzlük ilacını bulduğu ve bu ilacı yazdığı kağıdı Misis Köprüsü’nde elinden uçtuğudur.

Günümüzde insanları üzerinde taşımaya devam eden köprü, 1998 yılında yeniden restore edilmiştir. Köprü halen etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia