Güvercinlik Vadisi Pigeon valley NEVŞEHİR

Kapadokyanin en bilinen vadisi niteliğindedir. Uçhisar’ın doğusunda bulunan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın en büyük ve en uzun vadilerindendir. Vadinin bir ucu Nevşehir – Ürgüp asfaltına yaklaşırken, diğer ucu Göreme’ye kadar uzanır. Vadinin bittiği yerden dere yatağı Avanos’a ve Kızılırmak’a kadar devam eder.

images (2)
Gu

Vadinin toplam uzunluğu yaklaşık 4 _ 5 km. dir. Güvercinlik Vadisi ortasından akan derenin adından dolayı önceleri “Vasıl Deresi” olarak bilinirdi. Halk arasında hala bu isim kullanılmaktadır. Bu adın “Aziz Basilius”dan dolayı verildiği söylenmektedir. Vadinin doğu yamacında vadiye adını veren “güvercinlikler” vardır.

IMG_20170228_215126_886
Güvercinlik vadisi 

Geçmiş yüzyıllarda Uçhisarlılar kasabalarının karşısına, vadinin karşı yamacına güvercinlikler oymuşlardır. Yıllarca kış mevsimlerinde bu güvercinliklere yem atmışlar, güvercinleri beslemişler, ardından bu güvercinliklerde biriken gübreleri bağlarında, bahçelerinde kullanmışlardır. Bu bolgenin üzüm ve üzümden elde edilen şarap kalitesi binlerce yildir bolge insaninin koruyup gozettigi bu guvercinler ve guvercinliklerden gelir.

20170226_133700 Vadi tabanında yapacağımız yürüyüşte şimdilerde terk edilmiş olan bu kat kat güvercinliklerin içine girebilir, içlerindeki kuluçka takalarını, halk sanatı süslemeleri görebilirsiniz. Kullanilan kök boyalar asirlardir doganin dis etkenlerine meydan okuyup bizim gibi yuruyusculere mesaj veriyor. Vadide Uçhisarlılar’a ait küçük küçük meyvelikler de bulunmaktadır. Vasıl deresi zaman içinde vadide çeşitli doğal tüneller oluşturmuştur.

20170226_132607
Gelecek çocuklarımıza emanet 

Yürüyüş sırasında bu tünellerden geçilir. Vadiye Göreme tarafından veya Nevşehir asfaltı tarafından girilebilir. Ayrıca Uçhisar içinden de giriş yapılabilir. Vadinin hemen ortasında Bizans Dönemi’nde kilise olarak kullanılan Sarı Kale vardır. Son etkinligimizde kaya Otel , bindalĺı restaurant altından girmeyi tercih ettik. Bir gün öncesinde Gomeda yi yürüyen ekibimizin yorgunluğunu biraz azaltmak amacıyla ortada çok az kısaltma yaptım.

20170226_115501
Vadinin göçükle kopan tehlikeli yeri burada parkuru yukarı batı tarafa takip edin 

Bu bölgeden inen patika kış kar ve buz nedeniyle kış aylarında ve yağışlı sezonda biraz sorun olabilir. Yağışlı sezonda genel olarak tüm Kapadokya parkurlarinda bu duruma hazırlıklı olmakta fayda vardır. Vadi içinde bir kaç kaynak noktası Var ancak yaz aylarinda muhtemelen kuruyan özellikte. Güvercinlik vadisi belli bir noktaya ulaştıktan sonra bir çok patika yapılabilir. Burada önünüze Yamacı kopmuş ve 20.30 metre yükseklikte bir set çıktığında bu noktadan geldiğiniz istikameti tekrar geri dönebilir yada parkurun kuzey batıya kırılıp yükseldiği Çağlar’ın kafesine ulaşan patikayi bulabilirsiniz. Bu seti zorlayıp inmeye kalkmayiniz zira daha önceki yıllarda turistlerden bir kaçı böyle yaparak bu Yamacı düşerek ölmüştür. Çağlar’ın kafesini bulup Burada gönlümuzce dinlenebilirsiniz. Bizde burada sicak caylarimizi yudumlayip Çağlar in sezon hazirliklarina ve hikayelerine ortak olduk.

20170226_122004Küçük yavru bir gelincigin ki guvercinlerin bölgedeki en büyük düşmanı kistan yaza geçiş telaşına şahit ettik. Güvercinlik parkuru sizi Göreme nin içinde akan kanala ulaştıracak. Vadiye yukarıdan aşağıya yol katetmek daha makul bir yaklaşımdır. Göreme ye çıkışta diledigince dinlenebilir acikan karninizi geleneksel Çömlek kebabı ile doyurabilirsiniz. Zira tüm yürüyüş ekibi olarak böyle yaptık çokta keyif aldık
Doğal değilseniz doganizda kalın
Doğa rehberi Fedai 05325460730

Reklamlar