Kestel Kanyonu doğu kolu 1.yazı

Anatolia Canyoning Club Erdal Bayraktar Celal Demirkıran Nesrin Söylemez İsmail Kılınç TC Semih Atçı Tuğçe Elif Topcuoglu Sema Çıtır Şamil Şahin Fedai Erkocaoğlu Ayşe Yüksel Necati Şenok
Mersin Mut Kestel Kanyonu Doğu Kolu kesif Gunlukleri …… (Kendimce)
Kanyon öncesi…. Yazı 1

Sene 2015 bu sefer söğütözü girişini gözümüze kestirip kanyona girmeye karar verdik, Erdal abey Celal abey Cengiz abi Nesrin abla ve Salim abey, bizim kızın beslenme butonu sorun çıkarıp ameliyat durumu hasıl olunca ben giremeyecegimi bildirdim, ustalar o yıl bu kolu bana bırakacaklar ini açıklayıp diğer bilinen klasik Kestelkanyonu​ 1.kolu yapmağa karar verdiler. İyiki öyle yaptılar planlanan ip boyu büyük selalede sorun olabilirdi. Yıl 2016 bu defa Celal abi, Erdal abi, Mehmet, Humerya ve ben ekip tamamdı. Büyük şelaleye kadar her şey güzel gitti iki kamp ve üç uzun gün. Büyük şelale gerçekten buyukmus. 80 metreyi aşan boyuyla adeta harikalar çıkaran Erdal usta ara istasyonu atıp hepimizin 17 metre atlamasini engellemiş oldu. Aslında bu şelaleye celal uçtuğu adı vermek lazım. Bu defa da büyük şelalenin altından elimizde kalan son 30 metrelik iple kanyonla vedalaşıp hemen sol kayalık duvarı adeta kaya tirmanarak 7 saatlik bir yolculuk la kendimizi topluca köyünde bulduk. Muhammed i burada tanıdık buraya ilk defa bizim yuzumuzden inmis. Sözde bizi 1 saatte köye goturecekti, tabii bu Muhammet hesabı. İyi ki de öyle olmuş o gün için elimizde kalan son 7 boltu düşününce kaderin cilvesinin bizi neden 2017 ye kadar oyaladigi ve kanyonun kendini neden bu kadar sakladığı ortaya çıkıyor. Aslinda sen plan yaparsın ama tanrının da bir planı vardir. Erdal ve Celal abey ile tüm sezon Kestel kanyonu 2.kolun keşfi için plan ve planlar yapıp durduk. Sezon başlarken içimiz kıpır kıpır kestelin keşfedilmemiş kalan bölümü için birbirimizi motive ediyoruz. Google’dan Erdal abi ile bakıp izafi kamp yerleri acil çıkış yerleri yukarıdan patikalar vs vs bir sürü bilinmeyen Google earth hesaplari yazışmalar yazışmalar. Ama nafile keşif kesiftir elbette çeşitli önlemler çeşitli varyasyonlar hesap etsekte kanyon kanyondur. Bu defada büyük usta celal abimin rahatsızlığı hasıl oldu. 2.3 aylık süreçte kendini toparlar girer fakat psikolojiler nasıl olur. Celal abi son kararı veriyor ben biraz gönülsüzüm. Şahindere kanyon etkinliği Semih , Erdal abi ve Celal abi küçük bir toplantı yapıyoruz. Celal abi bu işin bitirilmesi gerektiğini bildirdi. Eyvallah usta dedik ben yine gönülsüzüm çünkü buraya emek veren bir usta eksik gireceğiz kanyona. Yinede o eksik hissedis her daim kanyon da varlığını bize hissettirip güç verdi.
Yavaş yavaş ekibin diğer üyeleri netlesip tarih netlestirildi Nesrin abla Şamil abi Tuğçe Sema İsmail Semih Erdal abi ve ben ekip 8 kişi.
Semih ve Tuğçe İzmir’den, Şamil abi Nesrin abla ve İsmail Ankara’dan Sema ve Erdal abi İstanbul’dan. Lojistik Celal abi izmir dış ekip Ayşe ve Necati ben Karaman. Watsuptan oluşturulan kanyon öncesi grup yavaş yavaş ortak malzemeler ihtiyaçlar ve eksikler tamamlanıyor süre yaklaşıyor. Hava durumu raporları izinler ve diğer kanyon gereklilikleri. Kanyon öncesi en yoğun en heyecan verici zamanlardır bana göre sürekli Kanyon düşünülür o anlar kafamın içinde kurgulanir durur. Teknik malzemeler boltlar kulaklar ipler iplerin boyları , Bolt sürücüleri çekiçler expresler jumarlar makaralar vs vs yiyecek maddeleri sekizle çarpılacak 5 gün ve bir artı gün hesaplanacak. Malzemeleri 5 market 2 kuruyemiş ci bir sporcu dolaşarak yemin ediyorum. 5 güne parçalayıp poşetler poşetler düğümler ve her şey hazırlanıyor. Bektaş baştan sona video çekimleri yapıyor market alışverişini. Her kare her megabayt değerli tüm çekimler on onbeş dakikalık bir yada bir kaç belgesel olacak kısmetse. Gün geldi çattı biz bu süreçte kanyon kendi sürecinde zaman işleyip durdu. İnsanoğlunu n tüm aceleci taraflarının aksine gayet sakin vakur ve kendi hesabıyla çalıştı Mut Kestel Kanyonunun bilinmeyen doğu kolu. Köprünün altından geçen sular iki antik köprünün altından da yavaşça süzülüp havuzlar köpüklü çanaklar ve pırıl pırıl şelaleler olusturdu. Çamurları birbiri üzerine yiğdı ve biraz biraz akip biraz biraz sonsuz denge profiline ulaşmak için acelesiz serüvenine devam etti. Biz yada başkasının umrunda olmadığını varsaymiyorum. Çıkacağım her dağda yürüyeceğim her rotada gireceğim her kanyonda avatar gibi bir bağ kurduğumu düşünüyorum. Kanyondaki hangi şelale benim hangi ardicin hangi daliyim hangi köpüklü su damlasiyim vs vs içsel hesaplar. Kanyon öncesi zor ve kanyon artık bizi bekliyordu. Bir bilinmezi daha bilinir kılmaya giden insanlık tarihinin 8 kişisi.
Kanyonda 1.gün yazımı sabırla bekleyin……

Doğa rehberi fedai 05325460730PicsArt_08-29-04.36.23