Kestel Kanyonu Doğu Erdal kolu 2017 keşif faaliyeti 5.gün 6. Yazı

Kestel Kanyonu Doğu Erdal kolu 2017 keşif faaliyeti
5.gün 6. YazıIMG_20170826_000816_372
İnatçı keçinin ikinci çatalı tamam….
Mızrap tetik çekti tel vurdu bizi bizi, halk müziğinin ezgileri ile uyanıyorum, yeni gün yeni başlangıçlar. Bir kanyonun en zor tarafı henüz gecilmemis olmasidir. Bir yazıda şöyle diyordu en masum çocuk henüz buyumedi, evet en zor kanyon henüz gecilmemis olanıdır, bu bukadar basit bir denklem. Zeytinin sonu geldi kahvaltıda yavaş yavaş yiyecek ve Bolt malzemeleri eksiliyor, hafifliyoruz gün geçtikçe, her doğan gün daha sağlam gitmeliyiz hep beraber sona kadar. Keşif kanyonlarinin en zor tarafı zamanın ölçüsü ve gidilecek yerin ne zorluklarla sana sınav yapacağı. Kendimi hiç sınavda hissetmedim sanki hep burada doğdum hep burada yaşadım ben buraya aitim.
Dusunmedigin sürece olmayan şeyleri aklında yer edindirme ve kimsenin hayallerine çamurlu elleriyle uzanmasina izin verme. Babana sarilirmis gibi sarıl kızına sarilirmis gibi sarıl eşine sarilirmis gibi saril, hayatıma sıkı sıkı sarılıyorum. Aklımdan huzur yağıyor haberi olmayanlar var. Ne kadar güzel bir kanyon ve çok özel insanlar ve kanyonunda dağlar gibi ruhu var. Herkesi kendim gibi gözet ben yok biz varız. Bireysellikten uzak zamanave yarışmaya donusturulmemis her spor bana daha güzel geldi hep o yüzden kanyonu sevdim. Günün birinde her şey dünde kalacak o yüzden yeni şeyler yazmak gerekiyor. Dun gecenin bir kaç espirisi sahi Semih Erdal abi biz evliydik bizim çoluk çocuğumuz da vardı değil mi? Doğa sporcularının en büyük görevi nereye giderlerse gitsinler evlerine sağ salim donmeleridir. Faaliyet evde başlar ve evde biter. Bugün gün güzel başladı. Soldaki kayalıktan yürüyüp kanyon tam bir çizgi gibi sola dönüyor, biliyoruz ki karşıda suyun birleştiği yer var artık amacımıza bugün daha yakınız. 5 metre inisle suya girdik. İlk istasyon suya girmeden küçük bir incir ağacının üzerine dallara doğru, hep birlikte soldaki acil çıkış olabilecek hattı inceledik, irili ufaklı bir çok kokurdandan geçiyoruz. Büyük çatlaklara Toroslarda kapız , yuvarlak oyuntulara kokurdan yada cadı kazanı deniyor. Baş büyüklüğünde bir kum saatinden baba alıp bir istasyon atıyorum Allah’tan İsmail istasyondan inmeden biraz yükleniyor ve baba elimizde kaldı, oluşan büyük boşluktan büyük yere istasyon alıyoruz arkasından şelalenin olduğu sleep bir yüzey var. Burada kırmızı ipi çekmekte zorlaninca biraz zorlanarak çıkıp babadan tüm istasyonu toparladim… küçük kum saatleri bir çok istasyon daha dikkatli olmamız gerektiğini bize aktarıyor, ileride bir kitap yazarsam kitabın adı kanyonun dili olurdu sanırım. Küçükken en sevdiğim çizgi filmlerden biri estebandi kayıp altın şehirlerde bir çocuğun macera dolu serüvenleri, her kanyonun bir bölümü bana o çocuğu anımsatır nedense. Uzun bir şelale inişindeyiz. Perlonlari tuketince yardımcı iplerden istasyon alıyoruz bir taraftan da düşünüyorum bu 6. 7 mm bizi taşır mı bal gibide taşıdı hiç sıkıntı etmeden. Burada kanyoningin ve dağcılık disiplinleri ile ilişkisini kuramayan arkadaşlarım için kısa bir bilgi. UIAA tabiki de tırmanış ve dağcılık ekipmanlarında, bizim o ekipmana güvenerek, hayatımızı emanet ederek faaliyetimizin devamını sağlayan bir nevi standartlar enstitüsüdür. Dunyada Bir çok kanyonerin kullandığı malzeme bu standartlardan geçer, bir çok kanyoncu da bunları tercih eder. Peki bu testler nasıl yapılır.Federasyonun bir güvenlik komisyonu vardır ve bu komisyonun amacı ekipman üretim endüstrisi ile yakın ilişki içerisinde olarak ekipmana bağlı kazaları en aza indirmektir. UIAA ilk testlerine 1960 senesinde ip testleriyle başlamıştır.Şu anda 20 farklı kategoride ekipman testi yapıp bizlere faaliyeti yaparken kullandığımız ekipmana tam güveni sağlamaktadır.
Bir çok Bolt bir çok doğal istasyonla öğleyi bulduk soldan acil çıkış yapılabilecek temiz su kaynağının geldiği noktada bolca dinlendik ve bolca beslendik. Temiz su kaynağına en çok sevinenimiz şamil abi oldu tabiki de 😁, sularimizi doldurup bolca temiz su tukettik. Öğleden sonramiz yine büyük bir inisle başladı, fakat bu kanyonun 2. Kolunun en büyük şelalesi halen uçansu, ucansuyu uçup geçen 8 kanyoncu keşfe devam ediyor, saatler uzuyor ve karşımızda sagimizdan gelen kestelin ilk kolu. Daha net görebiliyoruz; saatlerimiz 16.30 civarı Nesrin abla talihsiz bir kaza geçiriyor. Aslında biz sekiz kişi olarak talihsiz bir kaza geçirmiş olduk. Çünkü biz bir ekibiz hali hazırda önümüzde keşfedilmeyi bekleyen parkur devam ediyor, bir taraftan güvenle parkur tamamlanacak diğer taraftan kazazede arkadaşımızı en acısız şekilde güvenli noktaya tasiyacagiz. Olay anında semih koşup yani suyun içinde hareketle nesrin ablayı alıp yanıma doğru taşıdı Nesrin abla ile göz göze geldik, özür dilerim dedi, ne demek abla özür, hala faaliyet devam ediyor güçlü olalım ve her şey düzelir deyip sarılıyorum, Nesrin abla ayak bilek kırığının acisiyla titriyordu, Semih şamil ve tüm ekip destekçi olarak yaninda. Erdal abi semihle bana önden devam dedi o arada herkes Nesrin ablayla ilgilenmeye devam etti. Tuğçe ve ekibimizin üyeleri ilk yardım uygulamasını yaptılar. Neredeyse ışık hızıyla 5 istasyon yaptık ve bunlardan 4 ü Bolt çakma işlemiydi, semihle iyi bir kordinasyonla ve tüm ekip bir bütün olarak 2,5 saat kadar bir süreçte tüm ekibi bilindik bir yere ulaştırdık. Keşif bitmişti iki kol birleşmişti. Büyük bir keşfi tamamladık fakat başarının tebrigi yerine ortadaki kazayı Nesrin ablanın sağlığı için ve durumunun en iyiye gitmesi için neler yapmamız gerekiyordu. Tüm psikolojiler alt üst olmus, kafalar yere düşmüştü, herkes elinden ne geliyorsa kaza sonrası üzerine düşen görevi yerine getirdi. Kelimelerle Anlatamayacagim anlardır. Doğada bugün gibi 3 kaza olayının içinde bulundum, malesef ki doğanın kuralları sporun kuralları insanın kuralları ortak noktalarda bulunmadığında bu tür olaylar olabiliyor ve herkes bu bilinçle burada yer alıyor, bu sıradan bir durum değil ama olağanüstü bir durum olarak da görmemek lazım. Sonuçta insan sağlığı en ciddi durumdur.
AYAK VE AYAKBİLEĞİ KIRIKLARINDA İLK YARDIM
Kişinin yaralanmış ayağındaki yaraların üzerine temiz bir mendil ya da pansuman koyup sarınız.
Yumuşak bir kare şeklindeki bir yastığın ortasına ayağı yerleştiriniz.
Yastığın kenarları önde birbirine yaklaştırınız., çengelli iğne ile tutturunuz. Gerekiyorsa üzerinden sargı bezi ile sarınız. Yastık içine koymadan önce buz uygulayınız.
Kalp seviyesinin üzerinde tutunuz.
………
Herkesin o gün elinden ne geliyorsa yaptığını biliyoruz. Nesrin abla o acının içinde metanetle davrandı herkesin gosteremeyecegi acı eşiği …. Burda ne kadar fazla yazsak az gelir ve ne kadar azaltsak yine çok olur. Durum degerlendirmeleri, kriz yönetimi, lojistik ile irtibatlar vb vb vb uzun zor zamanlar; helikopter istedik saat 19.dan 21.00 e kadar bir çok kurum ve kişi ile görüşmeler oldu. Tahliye ve operasyon ertesi güne kaldı, bugün uzun bir gündü. Uzun bir gece olacak.
Burada şu satırları yazmadan gecmeyeyim …. Bugün gökyüzü ile barışık değilim, …..

Ne kusursuz insan ara, ne de insanda kusur. Birincisini zaten bulamazsın, ikincisinde ise, bulduğun her kusur, öğrendiğin her ayıp sahibini değil, seni çirkinleştirir.
Her ikisi de seni mutsuz eder.
Birincisini bulamadığın için, ikincisini ise bulduğun için mutsuz olursun. #Mevlana

Ne kadar sürçü lisan ettiysek affola
Devamı var.
Anatolia Canyoning ClubFedai Erkocaoğlu Erdal Bayraktar Celal Demirkıran TC Semih Atçı İsmail Kılınç Nesrin Söylemez Ayşe Yüksel Sema Çıtır Şamil Şahin Tuğçe Elif Topcuoglu Necati Şenok