Kestel Kanyonu Doğu Kolu Keşif Raporu

Kestel Kanyonu 2. Kol (Doğu Kolu) Keşif Raporu

Tarih: 16-23 Temmuz 2017

Katılımcılar: Erdal Bayraktar, Fedai Erkocaoğlu, Semih Atçı, Nesrin Söylemez, İsmail Kılınç, Tuğçe Elif Toğçuoğlu, Sema Çıtır, Şamil Şahin

Faaliyet Lideri: Erdal Bayraktar

Teknik Sorumlular: Fedai Erkocaoğlu, Semih Atçı, İsmail Kılınç

Lojistik: Celal Demirkıran, Ayşe Erkocaoğlu, Necati Şenok, İsmail Haykır

Kişisel Teknik Malzemeler: Neopren, Su geçirmez çanta, Kemer, İniş aletleri, emniyet aletleri, expresler ve kapalı perlonlar, can yeleği

Ortak Teknik Malzemeler: 100 m, 70 m, 55 m, 25 m statik ip, sağ ve sol Jumar, Makaralar, 15 m perlon, 10 m yardımcı ip, 3 adet bolt çakma takımı, sürücüler, 40 adet 8 ve 3 cm bolt ve 57 adet Bolt kulağı

Rota: Kestel Kozlar Yaylası Söğütözü mevkiinde Eski Köprü’den giriş, su akışını takip ederek iki suyun birleşme yerine (çatal) varış ve 1.kolu takip ederek  HES’den 1.5 km önce çıkış. Ormanda 30 dakikalık yürüyüş ve yükselme
Toplam katedilen mesafe yaklasik 11 km

Faaliyet Süresi: 7 gece
( Zorunluluktan dolayı fazladan 1 gece kalınmıştır). 5. Gün kaza geçirildi ve 3 saat kadar keşif etabında kazazedeli arkadaşımızla kanyonun iki suyun (kanyonun iki kolunun) birleşim noktasına ulaşıldı.
Ayrıca kaza raporu tarafımızca yayınlanmıştır.

Hava Durumu: faaliyet süresince, Yağmursuz ve bulutluluk çok az.
(Hava durumu : Karaman, Mut, Gülnar, Silifke, Erdemli, Ermenek, Ereğli istasyonları dikkat edilmelidir.)
*** Her kanyon faaliyeti için hava durumuna ani yağışlara fazlasıyla dikkat etmek gerekir. Lojistik ekipten iletişimle,  günlük değişken hava raporu güncellemeniz önerilir.

Zemin: Çoğu yerde tehlikeli akıntı oluşturmayacak miktarda su, şelale inişleri, havuzlar, sifonlar, dere tabanında milli sudan dolayı tabanı görünmeyen bulanık zemin, su içerisinde tehlike oluşturacak ağaç kütükleri ve diğer parçalar mevcut. Görünüp basılan Kayaçların geneli çamurlu veya yosunlu.
Bölge jeolojisi yogunlukla miyosen kalker arazi, zaman zaman ofiyolitik seri.

Kod farkı: 1427 giriş 300 m çıkış
Toplam mesafe : 11 km

Faaliyet Öncesi: Karaman’da buluşma, hazırlıklar. Karaman , Mut kozlar yaylası Söğütözü mevkiine ulaşım (2 saat)

İniş istatistikleri: 1×80 m, 1×30 m, 10 m üzeri 30 iniş, 10 m altında 50 iniş

Bolt sayısı:
0+1+5+7+8+5+4
her gün için ayrı yazılmıştır

Doğal istasyon sayısı: 1+8+5+6+7+8+6
her gün için ayrı yazılmıştır
Ayrıca kısa mesafe ( 1-2 m) atlamalar yazılmamıştır.

Faaliyet Güncesi:

1. Gün: 16.30-19.00, 1.8 km mesafe, 1427 m -1360 m rakım, 1 adet 6m doğal, 2 adet 2-3 m’lik destekli iniş
Parkur zorlu olmayıp zaman zaman acil çıkışlara uygun bir rotadır. Kamp yeri suyun akış istikametinde sağ taraftan kopmuş heyelan sahasının büyük blok kütleleri kanyonun içine taşıdığı alanın hemen altıdır. Sel riskine karşı acil çıkış yapılacak bölgedir. Kısmen taş düşme riski oldukça azdır. Kamp yerinde Turkcell GSM ile rahatlıkla iletişim kurulabilir. Bölgede hayvan otlatan keçi çobanları ilk kamp yerine ulasabilmektedirler.

2. Gün: 09.30-18.00, 3.5 km mesafe, 1360-1040 m rakım, 8 adet en uzunu 15 m doğal istasyonlu iniş, 1 adet Bolt. 1 noktada 4 m güvenli atlayış, 3 kaydırak. 1. Kamp alanından ayrıldıktan sonra sağlı sollu kanyon açıklık veriyor. Bu bölgeye bölgenin keçi çobanları sürüleri ile rahatlıkla inebiliyor. Açıklığın bittiği bölgeden gavur geçidi denilen tahta köprüye kadar yüksek duvarlar ve kapanan kanyonun acil çıkış yeri neredeyse yok gibidir. Bu alanda ani sel riskine karşı çok az yükselip beklenilebilecek yer vardır. Gavur geçidi (tahta köprü) kamp için müsaittir acil çıkış noktası olarak kullanılabilir. Köprünün her iki tarafında eski istinat duvarları ile yükseltilmiş eski patika yol yakın köylere  ulaşımı sağlar. Turkcell GSM ile iletişim rahatlıkla kurulabilir. Kamp yerine  Taş düşme riski azdır.

3. Gün: 09.15-18.30, 700 m mesafe, 1040-880 m rakım, 5 boltlu, 5 doğal istasyonlu iniş, 1×80 m, 1×28 m, 1×26 m, diğerleri 10 m civarı
***Tahta köprü den ayrılır ayrılmaz etabın sonundaki büyük şelale inişine kadar kanyon dik bir formda ve acil kaçışı yoktur. Sert bir kulvardir.
***Büyük şelale inişinde ipi geri alabilmek için makaralı bir iniş sistemi veya inilen noktada ipi geri çekebilmek için aşağıda makara sistemi kurulması önerilir. 3.4 kişinin ipi çekmesi ve sistemden alması oldukça güçtür. İnilen zamandaki su seviyesi büyük şelaleden yükselen yerde ayak bilek hizasına​ kadardır. İki adet Bolt şelalenin suyun akışı istikametinde sağ duvara kullanılmıştır.
***Sorunsuz iniş için en az 90 metre tek parça ve bu ipe eklenecek toplam eklemeli veya tam parça 80 metre ipe ihtiyaç vardır.
Şelale içinde ara istasyon yapmak veya Bolt atmak önerilmez çamur kıvamında zemin yapısı boltlamayi zorlaştırmıştır. Kamp yeri şelalenin karşısındaki kumsal alan veya doğusunda taş blokların üst kısmı kullanılabilir. İlk inişte ip çantası ile iniş önerilir. Kamp alanından Turkcell’ GSM rahat iletişim sağlanıyor. Kamp alanından sağlı sollu duvarlar yönünde kanyondan acil çıkış yapılabilir. Ancak önerilmez ve oldukça tehlikeli 5, 6 derecelik kaya tırmanış becerisi gerektirir.

4. Gün: 10.00-17.00, 450 m mesafe, 880-780 m rakım, 7 bolt, 6 doğal istasyon, 20 m 10 m arası inişler
Büyük şelale kampından çıkışta sağdaki kaya blokunun ardından kanyona iki doğal istasyon ile iniş yapıldı. Bu bölüm oldukça dar bir pasaj olup acil bir durumda sadece bir veya iki kaçış noktası bulunuyor. Sıralı inen şelale ve inişler mevcut hat z veya s harfi gibi dar ve oyalayıcı 2 yerde ciddi sifon tehlikesi bulunuyor. Bir kaç Şelalede iniş yapılan yerde su baskısı altında duvarın sol yüzeyine emniyetli Bolt çakıldı. Pasajın rahatladigi alanda soldan gelen büyük bir çatlak ve acil çıkış olarak kullanılabilir. Yine pasajin rahatladigi alanda devasa bir kaya ve doğal iniş istasyonu atılan havuzdan sonrasında  anfi tiyatro biçiminde 4.kamp yerine ulaşılıyor. Kamp yerinden sol tarafa yükselen dökük patika yukarısında ağaçlık bölgede Turkcell GSM ile rahat irtibat kurulabilir. Kamp yerinin suyun akışı istikametinde 50 metre sonra kanyon batıya L biçiminde dönüş yapıyor. 80 metrelik büyük şelale sonrasinda yer alan bu etap oldukça zahmetli bir parkur.

5. Gün: 09.20 19.00 , 800 m mesafe,780- (620) m rakım, 8 adet bolt, 7 doğal istasyon, 22 m ile 2 m arası inişler. Destekli 3 iniş, 2 kaydırak.
4. Kamp yeri anfi tiyatro dan ayrılıp kanyonun batıya L harfi gibi döndüğü noktadan ilk iniş soldaki doğal istasyondan alttaki incir ağacına doğru gerçekleşti. Bu ilk inişin az ilerisi sol tarafta büyük bir açıklıkla acil çıkış olarak kullanılabilir. Sonrası büyük inişlerle devam eden pasaj kolun  yine solundan gelen tatlı su kaynağı ve acil çıkış için kullanılabilir yukarı diyagonal yükselen bir yapıya sahip.
Su kaynağından sonrası büyük uzun bir iniş var. Sonrası küçük kemer sifon ve arada 2 küçük sifonun bulunduğu tehlikeli küçük inişler barındırıyor. Bu pasajın son kısmı 5 Bolt attığımız 2- 15 metre arası değişen inişlerden sonra kamp yerine ulaşıyor yani Kestel Kanyonunun 1.kolu ( celal kolu ) ile birleşiyor. Sağ tarafinizdaki geniş koridor kanyonun dagpazarindan inen 1.koludur. turkcell GSM sorunlu çekim alanına sahiptir.

***6 ve 7. Günler için Kestel kanyon 1.kol raporlarımızı inceleyiniz.

6. Gün: sabah 9.00 öğleden sonra 16.00
620_ 420 m , 1300 m mesafe, 5 bolt, 8 doğal istasyon, 3m ile 20m arası inişler. Kanyonun bu etabi dar ve acil çıkışa imkan vermeyecek ve iki bariz sifon geçişi olan zorlu bir bölümdür. Kamp alanı suyun akışı istikametinde sağ tarafta yukarı yükselen çatlak alandır. Sağa yükselen çatlak yuzeyden devamında yukarı acil çıkış noktası yoktur. Kamp alanının karşısında sola yükselen çatlak hat boyunca 40 metre kadar yükselip biraz sorunlu olarak Turkcell GSM ile iletişim kurulmuştur. Bu çatlak boyunca acil çıkış yapılıp yıldız köyüne ulaşan patikaya 2 saat kadar tirmanilarak ulaşılabilir. Bu yerden devamla kanyonu tamamlamak bu noktada kanyondan acil cikis yapmaktan daha kolaydır. Zorunlu kalmadıkça bu acil çıkışı kullanmamaniz onerimizdir.

7. Gün: sabah 9.00 öğleden sonra 14.00 ….. Katedilen 2 km mesafe, 420-300 m rakım, 4 bolt, 6 doğal istasyon, 3m ile 15 m arası inişler. Kanyonun geniş açıklığa ulaştığı bölümdür. Bu noktada suyun akışı istikametinde HES e kadar gidilmemis solda yıldız köyü ormanlık alanına geçiş yapılıp kanyon faaliyeti bitirilmiştir.

***Tespit edilen Sifonlar:
Büyük şelale sonrası etapta 3. Adet iki kolun birleşimi sonrasinda 3 adet
Derinlik belirsiz.
*** Su seviyesine ve diğer etkenlere bağlı olarak sifon noktaları değişkenlik gösterebilir.
***Çakılan boltlarin yarıya yakını suyun tesiri altında kalmakta olup, her geçişte yeni çoklu emniyet noktası kullanılması önerilir.
Onemli Not: 80 m iniş sonrasında ipin çekilebilmesi için 5 kişi veya uygun bir makara sistemi kurulması gerekmektedir.​ Her daim yedekli ve fazladan malzeme ile girilmesin de fayda vardır.
***Kanyon giriş öncesi milli parklara  ve bölge güvenlik güçlerine bilgi verilmesi zorunludur. Bölge doğal hayatı koruma alanıdır.
*** Faaliyet süresi uzunluğu acil çıkış azlığı nedeniyle lojistik ekibinizden günlük hava raporu almanızı tavsiye ederiz.
*** Tercihen ekibin 5 kişiden az olmaması tarafımızdan şiddetle önerilir.
RAPOR
Erdal Bayraktar
Fedai Erkocaoğlu
İsmail Kılınç
Semih Atçı

05325460730IMG-20170828-WA0066